Wywiad Janusza Piechocińskiego dla Global Times

Global Times

Chiny i Polska dostrzegają ogromny potencjał współpracy gospodarczej pomimo globalnych wahań: były premier Polski

Polska i Chiny widzą ogromny potencjał współpracy handlowej i gospodarczej: były premier

 Ma Tong 23 czerwca  2024

Od redakcji:

Świętując 75. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Polską, Prezydent RP Andrzej Duda rozpoczął 5-dniową wizytę państwową w Chinach. Jako jeden z pierwszych krajów na świecie, który uznał Chińską Republikę Ludową, Polskę łączy wieloletnia przyjaźń z Chinami. W ostatnich latach stosunki chińsko-polskie rozwijały się bez zakłóceń. Reporter Global Times Ma Tong (GT) przeprowadził niedawno wywiad z byłym polskim wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim (Piechociński), omawiając osiągnięcia, zalety i potencjał dwustronnej współpracy gospodarczej i handlowej.



GT: Jak ocenia Pan rozwój relacji chińsko-polskich w ostatnich latach i znaczenie wizyty prezydenta Dudy w Chinach?

Piechociński: Wizyta prezydenta Dudy odbywa się w kontekście ważnej rocznicy – 75. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chińską Republiką Ludową a Rzeczpospolitą Polską. Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały powstanie Chińskiej Republiki Ludowej i od tego czasu szybko nawiązaliśmy bardzo dobre stosunki.

Warto przypomnieć, że przez te 75 lat nasze stosunki pozostawały niezmiennie przyjazne i solidne, niezależnie od tego, czy Europa Środkowo-Wschodnia, w tym Polska, były częścią Układu Warszawskiego czy Rady Wzajemnej Współpracy Gospodarczej, czy później, po przemianach na przełomie XX i XXI wieku, stały się członkami Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej.

Warszawa, stolica Polski, była gospodarzem spotkań dyplomatycznych między chińskimi i amerykańskimi urzędnikami podczas normalizacji stosunków w latach 70. Podczas ważnego wydarzenia na Zamku Królewskim w Warszawie w 2012 roku Chiny zaproponowały rozwijanie przyjaznych i partnerskich relacji z Europą Środkowo-Wschodnią.

W 2016 roku Warszawa miała zaszczyt gościć prezydenta Chin Xi Jinpinga, a podczas bardzo udanych Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 odbyło się kolejne spotkanie prezydentów. Tak narodziło się i umocniło strategiczne partnerstwo Chin i Polski.

Decyzje podjęte przez Prezydentów i Rządy Chin i Polski były skutecznie realizowane w realizacji Partnerstwa Strategicznego kanałami dyplomatycznymi, przedsięwzięciami biznesowymi, organizacjami oraz wspólnym wysiłkiem wielu osób – zarówno polskich, jak i chińskich. Aktywnie przyczynili się do wspierania i wzbogacania stale ewoluujących stosunków między naszymi dwoma narodami.

Jako aktywny uczestnik tego procesu poprzez różne role – od wicepremiera i ministra gospodarki RP przez blisko 20 lat, przez polskiego parlamentarzystę i lidera Polskiego Stronnictwa Ludowego, które od 1956 r. utrzymuje przyjazne stosunki z Komunistyczną Partią Chin, a od 2016 r. jako prezes Polsko-Azjatyckiej Izby Przemysłowo-Handlowej – pragnę podkreślić znaczenie zbliżającego się spotkania Przywódców spotkanie Chin i Polski dla wielu Polaków i ich chińskich odpowiedników w polityce, biznesie, samorządzie i kulturze.

W Polsce rośnie zainteresowanie chińską kulturą i historią, wielu polskich studentów uczy się języka chińskiego i wiąże swoją przyszłość zawodową i osobistą z Chinami. Polacy są ciekawi Chin, chętnie angażują się i nawiązują różnorodne formy współpracy z Chinami.

Z drugiej strony, nie tylko w polityce, dyplomacji i biznesie, Chińczycy zaczynają patrzeć na nasz kraj z większym zainteresowaniem.

GT: Jakie są, Pana zdaniem, najważniejsze wydarzenia w wymianie gospodarczej, handlowej i kulturalnej między Chinami a Polską w ostatnich latach?

Piechociński: W tym roku świętującym dla stosunków chińsko-polskich chciałbym podkreślić, jak wielką rolę w umacnianiu przyjaźni i relacji odgrywa diaspora chińska w Polsce, z którą nasza Izba współpracuje od lat.

W tym roku z owocnymi spotkaniami i dyskusjami w Polsce świętowaliśmy również ważne rocznice – 30-lecie powstania GD Poland Distribution Center, największego chińskiego centrum handlowego w UE, 25-lecie Stowarzyszenia Chińskiego w Polsce, 5-lecie Chińsko-Polskiej Izby Gospodarczej.

To właśnie ludzie z tych organizacji i firm w dużym stopniu wzbogacają wysiłki kolejnych ambasadorów Chin w Warszawie. Ułatwiają one nawiązywanie kontaktów z partnerami, promują wymianę kulturalną obejmującą język, kuchnię i medycynę oraz aktywnie poszukują nowych dróg współpracy dwustronnej. Są świetnymi ambasadorami stosunków i spraw chińsko-polskich.

Społeczność chińska w Warszawie od lat wykonuje świetną robotę. Tylko w ubiegłym miesiącu, we współpracy z Chińsko-Polską Izbą Gospodarczą, zorganizowaliśmy wystawę fotografii w Ningbo, w prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach, aby uczcić 75. rocznicę nawiązania chińsko-polskich stosunków dyplomatycznych.

Ponadto w Warszawie odbyło się wiele wydarzeń, takich jak duże spotkania z okazji Święta Smoczych Łodzi, działania pomocy społecznej i zawody sportowe z okazji Dnia Dziecka, przyczyniając się do pogłębienia wzajemnego zrozumienia i naszych silnych przyjaźni.

Festiwal Kultury Azjatyckiej w Polsce zaplanowano na koniec sierpnia. To rosnące zaangażowanie pokazuje, w jaki sposób decyzje przewodniczących o zacieśnieniu współpracy stwarzają możliwości i dynamikę dla naszych interakcji biznesowych i kulturowych.

GT: Jak ocenia Pan osiągnięcia chińsko-polskiej współpracy gospodarczej? W jakich obszarach oba kraje mogłyby zacieśnić współpracę?

Piechociński: Dziś Chiny są drugim co do wielkości partnerem handlowym Polski, tuż za naszym sąsiadem Niemcami. Ważnym inwestorem w Polsce są również Chiny, które obecnie zajmują 7. miejsce pod względem zatrudniania polskich obywateli poprzez swoje przedsiębiorstwa działające w Polsce. Warto zauważyć, że znaczna część polskiego importu pochodzi z Chin i obejmuje urządzenia, części i podzespoły istotne dla polskiego przemysłu.

Polska zajmuje 6. miejsce w UE i 20-22 na świecie i jest liderem Europy Środkowo-Wschodniej, z dużym potencjałem gospodarczym napędzanym przez sektory przemysłowe i prężnie rozwijający się przemysł rolniczy znany ze zdrowych produktów. Polska ma również duży potencjał eksportowy w zakresie mięsa, zbóż, nabiału, owoców i warzyw.

Ponadto Polska pełni rolę kluczowego węzła transportowego w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku na całym kontynencie euroazjatyckim. Ułatwia dystrybucję chińskich produktów nie tylko transportem kolejowym na trasie Chiny-Kazachstan-Rosja-Polska-Niemcy, ale także wzdłuż Jedwabnego Szlaku Europy Zachodniej. Wzdłuż Morza Bałtyckiego zespół portów Gdańsk-Gdynia w północnej Polsce prowadzi wprzeładunki, regularnie przyjmując kontenerowce chińskiej grupy COSCO Shipping Group.

Oprócz wiodących chińskich firm, w Polsce działa również ponad 3 500 małych i średnich chińskich przedsiębiorstw. Liczba ta stale rośnie, a tylko w tym roku spodziewany jest wzrost o ponad 300 osób.

Warto podkreślić ogromny potencjał Centrum Dystrybucyjnego GD Poland, w którym dystrybucją chińskich produktów zajmuje się ponad 2 000 firm finansowanych przez Chińczyków. To centrum przyciąga codziennie ponad 12 000 odbiorców hurtowych z Europy Środkowej.

Wzmacniając te pozytywne trendy, sygnalizujemy polskim firmom w początkowej fazie ekspansji do Chin i Azji, aby wykorzystały potencjał partnerstw, które są gotowe zaoferować niezawodną współpracę biznesową, wzajemne polsko-chińskie zrozumienie kulturowe i biznesową wiedzę operacyjną, aby zapewnić bezproblemowe zaangażowanie bez komplikacji.

A do kolejnej fali potencjalnych eksporterów z Chin do UE zachęcamy do skorzystania z wiedzy swoich rodaków znających Polskę i UE. Dziękujemy władzom Chin za otwarcie rodzimego rynku na polskie borówki i wołowinę oraz szukajmy rozwiązań dla naszego drobiu, owoców i warzyw.

Moim zdaniem, Chiny i Polska mają wysoce komplementarne gospodarki, co prowadzi do ogromnego potencjału dwustronnej współpracy gospodarczej i handlowej. Ewoluuje też krajobraz naszej współpracy, nowe obszary współpracy handlowej po stronie polskiej to kosmetyki, leki, informatyka.

Chiny, największa fabryka na świecie, zadziwiły wszystkich swoim niezwykłym rozwojem w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Chiny stają się światowym liderem nie tylko w tradycyjnych sektorach przemysłowych, ale także w sektorach najnowocześniejszych technologii, automatyzacji procesów, a także w dziedzinie efektywnego i zoptymalizowanego wykorzystania energii z rosnącym udziałem odnawialnych źródeł energii i rozwiązań.

Dziś każdy rozsądny obserwator spodziewa się co najmniej 5-procentowego wzrostu gospodarczego w Chinach w 2024 r., ponieważ status gospodarczy kraju oznacza nie tylko znaczny eksport, ale także obiecujący popyt na rynku krajowym, który będzie oferował również ogromny potencjał biznesowy dla zagranicznych przedsiębiorstw.