Uzbekistan – działania Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja

Misja Izby Polska-Azja do Uzbekistanu (1-8 maja 2024 r.) – przygotowania, przebieg rezultaty i wnioski

Od samego początku istnienia Izby Polska-Azja funkcjonuje bardzo aktywnie Sekcja Azja Centralna i Kraje Kaukazu. Na bieżąco polski biznes i społeczeństwo są informowani o reformach politycznych, społecznych i gospodarczych w Uzbekistanie. Na stronie Izby Polska-Azja (www.polandasia.com) systematycznie umieszczane są informacje o wydarzeniach w Uzbekistanie, oceny sytuacji społeczno-gospodarczej, omówienie Programów Prezydenta i Rządu.

Systematycznie w czołowych gazetach i na głównych polskich portalach publikujemy liczne artykuły, prezentacje i materiały poświęcone rosnącej roli Uzbekistanu i Azji Centralnej. Na konferencjach, seminariach i targach przedstawiciele Izby Polska-Azja omawiają potencjał Uzbekistanu i Azji Centralnej.

Izba Polska-Azja współpracuje ściśle z Ambasadą Uzbekistanu w Warszawie. Wspólna organizacja spotkań, przygotowanie i przeprowadzenie konferencji, misji gospodarczych, spotkań z przedstawicielami uzbeckiego biznesu w Ambasadzie, na targach i wystawach, promocja oferty i produktów Uzbekistanu w Polsce i UE, a także przygotowanie polskich i uzbeckich firm do współpracy, procentuje wzrostem wymiany handlowej i rosnącą gotowością polskich firm do inwestowania, aby poprzez Uzbekistan wejść na rynki Azji Centralnej.

Izba Polska-Azja konsekwentnie, wraz z byłym Ambasadorem Bachromem Babajewem, a od 2023   roku z JE  Amirsaidem Agzamhodżajewem  i Dyrektorem Sekcji Ekonomicznej Ambasady  Mirzokhidem Alikulovem, intensywnie współpracuje, czego efektem są rosnące kontrakty po każdych Targach Odzieży i Tkanin w Ptak Warsaw EXPO. Świetnym przykładem skuteczności wspólnego działania są efekty podpisanych nowych kontraktów na eksport wyrobów bawełnianych po Targach EXPO Ptak w grudniu 2023 roku – podpisano nowe umowy na ponad 32 mln USD.

Znacząca cześć przyjazdów grup uzbeckiego biznesu jest poprzedzona webinarami i wcześniejszą wymianą ofert, organizowanymi wspólnie przez Izbę Polska-Azja i Ambasadę. Należy podkreślić wielką aktywność Ambasady Uzbekistanu w dystrybucji ofert uzbeckich firm w kontaktach z polskim biznesem. W tym działaniu Izba Polska-Azja wspiera Ambasadę i Departament Ekonomiczny publikacjami na stronie i w bezpośredniej dystrybucji w ramach newsletteru i wysyłce do polskich firm.

Przykładowym efektem takiego działania było Mazowiecko-Uzbeckie Forum Gospodarcze – 21 lutego 2024 roku, którego celem było przedstawienie zasadniczych informacji rynkowych i omówienie praktycznych możliwości współpracy gospodarczej i zaangażowania inwestycyjnego w Uzbekistanie – w perspektywie organizacji proeksportowej i inwestycyjnej misji gospodarczej. Forum potwierdziło potrzebę umocnienia regionalizacji i aktywnego wsparcia władz regionalnych w procesie intensyfikacji współpracy gospodarczej i potrzebę aktywności administracji regionalnej w kontaktach biznesowych firm z Uzbekistanu i Polski.

Podczas Forum Gospodarczego Mazowsze-Uzbekistan Prezes Izby Polska-Azja J. Piechociński podpisał Porozumienie z Uzbecką Izbą Gospodarczą o wszechstronnej współpracy. Przeprowadzono też, z inicjatywy Ambasadora Uzbekistanu, wiele rozmów, spotkań wyjazdowych do firm i prezentacje możliwości uruchomienia w powołanym przez Izbę Polska-Azja we współpracy z GD Poland: Centrum Polska-Azja, sprzedażowo-promocyjnej ekspozycji dla produktów z Uzbekistanu kierowanych na rynek całej UE. Potencjał GD Poland to ponad 100 tysięcy metrów powierzchni sprzedażowo-wystawowej, 60 tysięcy powierzchni magazynowej, pełna obsługa celna, do Centrum dojeżdża codziennie 12-17 tysięcy kupców hurtowych z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Bałkanów, Ukrainy, Rosji i Białorusi.

Wielokrotnie w rozmowach z przedstawicielami administracji i biznesu  sygnalizowaliśmy  wykorzystanie, ze względu na świetna opinię o Uzbekistanie wśród Polaków (pomoc Polakom w czasie II wojny światowej, pomoc w bezpiecznym powrocie żołnierzy NATO, w tym Polaków, z Afganistanu, zrozumienie dla budowy nowego, niepodległego Państwa), stworzenie z przyjaznej Polski hubu uzbeckiego wejścia do Unii Europejskiej, wykorzystując Jedwabny Kolejowy Szlak i wielkie możliwości współpracy sektorów polskiego i uzbeckiego TSL. Efektem tych rozmów i działań była decyzja Izby Gospodarczej Uzbekistanu o podpisaniu memorandum o współpracy z GD Poland.

Misja Izby Polska-Azja do Uzbekistanu (1-8 maja 2024 r.)

Misja Izby Polska-Azja do Uzbekistanu poprzedzona była wieloma spotkaniami, uzgadnianiem programu i selekcji firm pod potrzeby i możliwości współpracy z Regionem Surkhandarya.

Na bieżąco kilka razy w tygodniu na Portalu X i LinkedIn Izby i Prezesa Piechocińskiego (ponad 205 tysięcy stale obserwujących, średnio 1,5 mln odsłon na dobę) informowano o rozmowach, przygotowaniach przy okazji na bieżąco upowszechniając opracowania gospodarcze zrealizowane przez zespół Piechociński Consulting. Od kilku miesięcy przygotowujemy na podstawie informacji z Uzbekistanu i Azji Centralnej obszerne omówienia wydarzeń politycznych, społecznych a przede wszystkich gospodarczych w Uzbekistanie.

Przedstawiciele misji do Uzbekistanu wzięli udział w Taszkienckim Forum Inwestycyjnym, w spotkaniach B2B oraz w spotkaniach z przedstawicielami organizacji biznesowych i administracji uzbeckiej. Następnie udali się do regionu Surkhandarya, gdzie kontynuowali spotkania.

W misji do Uzbekistanu wzięli udział przedstawiciele następujących firm:

Dualfuel – energia, paliwa, modernizacja napędu dieslowskiego www.fuelfusion.pl

Polfrost Internationale Spedition – będący firmą logistyczno-spedycyjną, posiadającą trzy własne terminale kolejowe oraz zagraniczne spółki w Niemczech, Ukrainie, Kazachstanie. Od lat specjalizujący się w organizacji przewozów Europa – Kraje WNP – Świat w zakresie transportu surowców, project cargo, farmacji i żywności w temperaturze kontrolowanej www.polfrost.com.pl

Mlekovita – ponad 40 % potencjału przetwórstwa mleka w Polsce, wyroby mleczne i nowe technologie w mleczarstwie  www.mlekovita.com.pl

Tomorrow Telco – IT, innowacyjność, nowe technologie www.telcolab.pl

Polski BazaltMennica-Metale – stała współpraca z Uzbeckim bazaltem po misji we wrześniu 2023 roku, nowe materiały, produkcja czystego złota, platyny, srebra do obrotu jubilerskiego www.polskibazalt.pl

GD Poland – największe w UE chińskie Centrum Handlu Hurtowego, inwestycje w Polsce 500 mln USD, e-commerce www.gdpoland.pl

PKP Cargo – drugi w UE, po DB, przewoźnik cargo, z terminalami na przejściach granicznych Polska, Ukraina, Białoruś i Rosja www.pkpcargo.com

Global Worker  – agencja pracy www.globalworker.pl

Przedstawiciele Izby Polska-Azja zabrali ze sobą również materiały z ofertami firm członkowskich Izby, które prezentowane były w trakcie spotkań z przedstawicielami izb biznesowych oraz spotkań B2B.

2-3 maja 2024 r. Forum Inwestycyjne w Taszkiencie

Szereg spotkań z przedstawicielami administracji, organizacji biznesu i firmami.  W czasie tych spotkań na samym Forum i w siedzibach firm i organizacji zostały podpisane:

– Porozumienie o współpracy Izby Polska-Azja z Rządową Agencją Eksportu Pracowników Uzbekistanu;

– Umowa o powołaniu salonu promocyjno- sprzedażowego odzieży, tkanin i obuwia z Uzbekistanu w GD Poland pomiędzy Gospodarczą Izbą Uzbekistanu a GD Poland.

Przedstawiciele misji wzięli udział m.in. w spotkaniach z:

– Kierownictwem Taszkienckiej Izby Gospodarczej;

– Kierownictwem Kartelu producentów tkanin i produktów bawełnianych;

– Przedstawicielką LOT w Taszkiencie;

– Przedstawicielami Uniwersytetu w Taszkiencie;

– Kierownictwem Uzbeckiej Kolei.  

Wraz z przedstawicielami misji na Forum, w spotkaniach i w czasie podpisywania umów i porozumień towarzyszyła firmom Izby Polska-Azja Elżbieta Bodio, Dyrektor Departamentu Azja Centralna Kraje Kaukazu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Firmy Izby Polska-Azja spotkały się również z dotychczasowymi Partnerami w Uzbekistanie.

W dniach 4-7 maja 2024 r. członkowie misji zapoznali się z ofertą Regionu Surkhandarya.

Na licznych spotkaniach z administracja i uzbeckimi firmami omówiliśmy:

  1. Zasoby surowcowe Regionu (rudy metali, bazaltu, miedzi, węgiel), potrzeby kolejnych badań geologicznych i działań inwestycyjnych;
  2. Potencjał budowy i eksploatacji wytworni energii z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii;
  3. Potencjał współpracy w rolnictwie (eksport do Polski suszonych owoców i warzyw, win, polskie dostawy techniki rolniczej i przetwórstwa surowców rolniczych, leków weterynaryjnych, współpraca Instytutów, uczelni i szkół rolniczych, praktyki w polskich gospodarstwach rolnych i przetwórstwie żywności);
  4. Współpraca w sektorze produkcji i przetwórstwa mleka, transfer techniki i technologii mleczarstwa, inwestycje polskich firm sektora w Uzbekistanie;
  5. Współpraca w procesie hodowli ryb, dostawy karmy, transfer technologii, pomoc w certyfikacji na rynki UE;
  6. Współpraca polskich firm w strefie wolnego handlu na granicy Uzbekistan -Afganistan, wprowadzenie do strefy przedstawicielstw polskich firm, wykorzystanie potencjału uzbeckich firm do zwiększenia polskiego eksportu do Afganistanu, organizacja współpracy transportowej granica Uzbekistan-Afganistan-UE przez Polskę;
  7. Import z Regionu potrzebnych w Polsce i UE uzbeckich pracowników;
  8. Promocję turystycznej oferty i współpracę biur turystycznych.

Podpisano porozumienia o współpracy Akimatu Surkhandarya z:

– Izbą Polska-Azja;

– Prezesem Global Worker – w sprawie eksportu pracowników.

Zapowiedziano podpisanie kolejnych porozumień on-line.

Uczestnicy Misji stale podkreślali świetną atmosferę i przyjazne relacje. Byli pod wrażeniem zaangażowania miejscowych władz, przyjaznych relacji na międzynarodowym festiwalu “Boysun bahori” w Bajsuskim Rejonie, bardzo ciekawymi zabytkami i podkreślali atrakcyjność miejscowej kuchni. 

O kolejnych misjach Izby Polska-Azja informować będziemy przez nasze kanały w mediach społecznościowych, na stronie Izby www.polandsia.com oraz mailowo.

Jeśli mają Państwo zapytania o konkretne rynki, czy potencjalne misje, prosimy o kontakt pod adresem info@polandasia.com.