Uzbekistan 2024 FARMACJA

Prezydent Uzbekistanu ustalił, że w przemysł farmaceutyczny zostanie zainwestowany łącznie 1 miliard dolarów.

18 grudnia prezydent Szawkat Mirzijojew spotkał się z szefami firm farmaceutycznych w klastrze farmaceutycznym Taszkencki Park Farmaceutyczny.

W ciągu ostatnich siedmiu lat wielkość produkcji farmaceutycznej podwoiła się, eksport wzrósł 11-krotnie, liczba przedsiębiorstw potroiła się, a inwestycje przyciągnęły 750 milionów dolarów. Obecnie w kraju produkuje się 3 500 rodzajów leków i produktów medycznych.

Prezydent nazwał to niewystarczającym do pełnego zaspokojenia popytu i skrytykował fakt, że 80% leków w kraju jest importowanych z zagranicy. Przedstawił propozycje lokalizacji produkcji i zwiększenia eksportu w celu „zmniejszenia tych 80%”.

Na spotkaniu z Firmami  farmaceutycznymi  prezydent Uzbekistanu ogłosił przedłużenie dla nich ulg celnych do 2028 r., utworzenie Funduszu Inwestycyjnego dla Zaawansowanych Projektów Farmaceutycznych z kapitałem 100 mln USD.

Poruszył również kwestię lokalizacji narkotyków w celu zmniejszenia udziału importu. Prezydent ustalił, że w przemyśle farmaceutycznym powstanie portfel projektów o łącznej wartości 1 mld dolarów. Miałyby one na celu zapewnienie jakości najpopularniejszych leków na poziomie nie gorszym od zagranicznych analogów, zwiększenie konkurencji i zwiększenie przystępności cenowej.

Aby zwiększyć eksport, koszty uzyskania przez przedsiębiorców certyfikatów amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA) miałyby być pokrywane z budżetu.

Innowacyjny naukowo-produkcyjny klaster farmaceutyczny „Taszkencki Park Farmaceutyczny”, którego celem jest przekształcenie przemysłu farmaceutycznego w Uzbekistanie. Powołany na mocy uchwały Głowy Państwa z 28 stycznia 2020 r., kamień węgielny pod budowę kompleksu położono w kwietniu tego samego roku. Obecnie w strefie przemysłowej realizowanych jest 21 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 818 mln USD. Grand Pharm Logistics Hub, centrum dystrybucyjne o wartości 40 mln USD, już rozpoczęło działalność, tworząc ponad 300 miejsc pracy. Partnerstwo z krajami takimi jak Turcja, Indie, Chiny, Malezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Rosja są niezbędne dla tych przedsięwzięć. Patrząc w przyszłość, strefa planuje zrealizować dodatkowe 20 projektów o wartości 620 mln USD.

Korzyści celne dla uzbeckich firm farmaceutycznych przedłużone do 2028 r.

Uzbekistan przedłuży o trzy lata ulgi celne dla przedsiębiorstw farmaceutycznych, wspierając sektor do 2028 roku. Opracowywany jest portfel projektów o wartości 1 miliarda dolarów w celu zwiększenia produkcji, w tym program wypuszczenia na rynek 200 nowych leków do 2025 roku, wsparty preferencyjnym finansowaniem w wysokości 400 milionów dolarów. Dodatkowo Asaka Bank przeznaczy 100 milionów dolarów na finansowanie projektów biofarmaceutycznych, onkologicznych i technologii komórkowych oraz wesprze start-upy za pośrednictwem funduszu venture capital o wartości 10 milionów dolarów. Koszty ponoszone przez przedsiębiorców w związku z certyfikatami FDA i EMA będą również subsydiowane w celu zwiększenia eksportu.