Sekretariat Generalny – Taszkent

Sekretariat Generalny – Taszkent


15 kwietnia 2024 r. w Taszkiencie w Uzbekistanie odbyło się drugie wspólne posiedzenie ministerialne Rady Współpracy Współpracy Zatoki Perskiej i Azji Środkowej poświęcone dialogowi strategicznemu. Delegacji Rady Korporacji Zatoki Perskiej przewodniczyli: Premier i Minister Spraw Zagranicznych Państwa Katar Przewodniczący obecnej sesji Rady Ministerialnej Rady Współpracy Zatoki Perskiej, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Uzbekistanu, Minister Energetyki i Przemysłu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Minister Spraw Zagranicznych Królestwa Bahrajnu, Minister Spraw Zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej, Minister Spraw Zagranicznych Sułtanatu Omanu, Minister Spraw Zagranicznych Państwa Katar, Minister Spraw Zagranicznych Państwa Kuwejt, Zastępca Przewodniczącego Gabinetu Ministrów, Minister Spraw Zagranicznych Turkmenistanu, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Kirgiskiej, W spotkaniu wzięli udział Minister Spraw Zagranicznych Republiki Tadżykistanu, Wiceminister Spraw Zagranicznych Republiki Kazachstanu, a także Minister Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu jako gość honorowy.
Spotkaniu przewodniczył Minister Spraw Zagranicznych Republiki Uzbekistanu Bachtior Saidow.

Szefowie delegacji biorących udział w dialogu strategicznym przyjęli następujące oświadczenie:

1.Z zadowoleniem przyjęli zwołanie drugiego posiedzenia ministerialnego w sprawie strategicznego dialogu RWPZ – Azja Środkowa i wyrazili gotowość do regularnego zapewnienia funkcjonowania tej platformy dialogu. Z zadowoleniem przyjęli udział Azerbejdżanu jako gościa honorowego w drugim spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w tym formacie dialogu.

2.Dokonali przeglądu stanu realizacji wyników pierwszego szczytu szefów państw dialogu strategicznego RWPZ – Azja Środkowa (19 lipca 2023 r., Dżudda), które zapewniły wytyczne i kierunek dla tego procesu. Zauważono, że format ten stale się rozwija jako solidna platforma do wzmacniania wzajemnego zrozumienia, zaufania i równego partnerstwa między państwami członkowskimi.
Wysoko ocenili rolę spotkań konsultacyjnych szefów państw Azji Środkowej w dalszym pogłębianiu współpracy regionalnej, wzmacnianiu atmosfery przyjaźni, zaufania i dobrego sąsiedztwa oraz wysiłkach Rady Współpracy Zatoki Perskiej na rzecz promowania integracji regionalnej, zgodnie z 44. szczytem Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej, który odbył się w Katarze 5 grudnia 2023 r.

3.Potwierdzili wspólne zobowiązanie do stworzenia trwałego i przyszłościowego partnerstwa opartego na wspólnych wartościach i wspólnych interesach.

4.Podkreślili konieczność promowania wymiany handlowej i inwestycyjnej między tymi dwoma regionami, zwracając uwagę na znaczenie współpracy w celu zapewnienia zrównoważonych łańcuchów dostaw, połączeń transportowych i tranzytowych, zasobów żywnościowych, energetycznych i wodnych, a także realizacji wspólnych projektów inwestycyjnych, rozwoju czystej energii, rozwiązywania problemów środowiskowych oraz wymiany najlepszych praktyk w dziedzinie edukacji i zdrowia. Zapoznali się z propozycjami dotyczącymi mechanizmów wspierania inwestycji przedstawionymi przez kraje uczestniczące, w tym propozycjami Tadżykistanu i Uzbekistanu, i zachęcili urzędników ds. inwestycji z obu stron do przeanalizowania tych propozycji i zbadania skutecznych mechanizmów promowania inwestycji między tymi dwoma regionami, zgodnie ze wspólnym planem działania GCC i Azji Środkowej (2023–2027).

Strony, które są państwami członkowskimi Islamskiej Organizacji Bezpieczeństwa Żywnościowego, podkreśliły znaczenie wspierania i wzmacniania działań tej organizacji w kwestiach bezpieczeństwa żywnościowego.

5. Pogratulowali Arabii Saudyjskiej organizacji Expo 2030 w Rijadzie i wyrazili gotowość dołożenia wszelkich starań, aby wesprzeć Arabię Saudyjską w pomyślnym zorganizowaniu wydarzenia i zapewnieniu ich skutecznego uczestnictwa, co pomoże promować wymianę gospodarczą i kulturalną między krajami GCC i Azją Środkową.

6.Wezwali do aktywnego udziału na wysokim szczeblu w pierwszym Forum Inwestycyjnym Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej i Azji Środkowej, które ma się odbyć w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej, oraz w Forum Inwestycyjnym Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej – Azja Środkowa, które odbędzie się w Issyk-Kul w Kirgistanie w 2024 r. Z zadowoleniem przyjęli propozycję Kazachstanu, by w 2025 r. w ramach Międzynarodowego Forum w Astanie (AFI) zorganizować sesję panelową „Współpraca inwestycyjna i gospodarcza między Azją Środkową a GCC”.

7.Podkreślili potrzebę skutecznych mechanizmów współpracy w dziedzinie połączeń transportowych, infrastruktury, innowacji, sztucznej inteligencji, zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym, cyfryzacji, inteligentnego rolnictwa, nano- i biotechnologii, zgodnie ze wspólnym planem działania RWPZ i Azji Środkowej (2023–2027). W związku z tym zachęcili urzędników inwestycyjnych i przedstawicieli biznesu z krajów GCC i Azji Środkowej do zaangażowania się i omówienia mechanizmów i możliwości inwestycyjnych, potencjalnych partnerstw i najlepszych praktyk. Przyjęli do wiadomości propozycję Uzbekistanu, by w tym celu zorganizować w Samarkandzie spotkanie przedstawicieli biznesu i wyrazili gotowość do zbadania możliwości dalszego rozwoju korytarzy transportowych i tranzytowych między dwoma regionami.


8.Podkreślili potrzebę ściślejszej współpracy w dziedzinie przemysłu IT i wysokich technologii, w tym wykorzystania możliwości Międzynarodowego Technoparku Startupów IT „Astana hub” w Kazachstanie, Parku Zaawansowanych Technologii w Republice Kirgiskiej, IT i Techno Parku Uzbekistanu, Centrum Technologicznego Akademii Nauk Turkmenistanu i innych podobnych instytucji w obu regionach.

9. Pogratulowali państwu Katar zorganizowania konferencji Web 2024 i przeznaczenia miliarda dolarów na wschodzące przedsiębiorstwa w tej dziedzinie.

10.Przypomnieli wspólne oświadczenie ze szczytu GCC–Azja Środkowa w Dżuddzie 19 lipca 2023 r., w którym przywódcy wezwali do współpracy w dziedzinie energii, a biorąc pod uwagę, że państwa członkowskie dialogu strategicznego dysponują bogatymi źródłami energii oraz zaawansowaną infrastrukturą i zapleczem do produkcji, przetwarzania i transportu, przyjęli do wiadomości propozycję Turkmenistanu, by przeanalizować potencjał współpracy i ewentualne wspólne działania w sektorze energetycznym, , który ma zostać omówiony w ramach wspólnego planu działania RWPZ i Azji Środkowej (2023–2027), a także propozycji Arabii Saudyjskiej dotyczącej koordynacji między państwami członkowskimi Międzynarodowego Forum Energetycznego w tym zakresie.

11.Wyrazili wolę współpracy w dziedzinie opieki zdrowotnej i zwalczania różnych zagrożeń, które zagrażają ludzkości. W tym kontekście kraje GCC i Azji Centralnej odnotowały inicjatywę Kazachstanu powołania specjalnego wielostronnego organu przy ONZ – Międzynarodowej Agencji Bezpieczeństwa Biologicznego, który przyczyni się do zapobiegania zagrożeniom biologicznym i wymiany danych o groźnych chorobach.

12.Podkreślili, jak ważne jest rozwijanie połączonych szlaków transportowych między tymi dwoma regionami, budowanie silnych sieci logistycznych i handlowych oraz rozwijanie skutecznych systemów umożliwiających wymianę produktów. Wezwali do spotkania urzędników ds. transportu w celu omówienia nowych i skutecznych środków mających na celu zwiększenie połączeń transportowych, zgodnie ze wspólnym planem działania (2023–2027) i wspólnym oświadczeniem ze szczytu GCC–Azja Środkowa z 19 lipca 2023 r., w tym kolei transafgańskiej, łączącej kraje Azji Środkowej i Zatoki Perskiej, linii kolejowej Chiny-Kirgistan-Uzbekistan, korytarza transportowo-energetycznego „Turkmenistan-Afganistan-Pakistan”, Transkaspijski Międzynarodowy Szlak Transportowy i inne propozycje mające na celu zwiększenie połączeń międzyregionalnych.

13.Postanowili kontynuować współpracę między obydwoma regionami w zakresie przeciwdziałania zmianie klimatu, kładąc nacisk na zarządzanie emisjami gazów cieplarnianych niezależnie od ich źródła. Z zadowoleniem przyjęli historyczny „konsensus ZEA” osiągnięty na 28. sesji Konferencji Stron (COP28) Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) w Dubaju w 2023 r. Podkreślili znaczenie dla regionu Zielonej Inicjatywy na Bliskim Wschodzie prowadzonej przez Arabię Saudyjską, której celem jest rozwiązanie problemu emisji poprzez podejście oparte na gospodarce węglowej o obiegu zamkniętym przyjęte przez Radę Współpracy Zatoki Perskiej, i potwierdzili swoje zaangażowanie w jej inicjatywy. Zwrócili uwagę na budowane elektrownie wodne w Azji Centralnej, w tym Rogun HPP w Tadżykistanie i Kambarata-1 w Kirgistanie, które znacznie zwiększą potencjał wspólnej współpracy wodno-energetycznej w regionie. Zwrócili również uwagę na pomyślne zakończenie Międzynarodowej Wystawy Ogrodniczej w Katarze (Doha EXPO-2023).

Zwrócili uwagę na znaczenie propozycji Kazachstanu dotyczących Regionalnego Szczytu Klimatycznego pod auspicjami ONZ w 2026 r. w Kazachstanie i Biura Projektów dla Azji Środkowej w sprawie zmian klimatu i zielonej energii w Ałmaty, a także inicjatywy Kirgistanu w sprawie Regionalnego Centrum w Biszkeku na rzecz wdrażania energooszczędnych i zasobooszczędnych technologii.

Zwrócili uwagę na inicjatywę Kazachstanu otwarcia w Ałmaty Regionalnego Centrum Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ dla Azji Środkowej i Afganistanu oraz inicjatywę Turkmenistanu na rzecz otwarcia regionalnego centrum technologii klimatycznych dla Azji Środkowej pod auspicjami ONZ w Aszchabadzie.

14.Wezwali do współpracy urzędników ds. ochrony środowiska z obu regionów w celu zacieśnienia współpracy w tej dziedzinie oraz wymiany najlepszych praktyk i zbadania udanych inicjatyw w każdym regionie. Zwrócili uwagę na Międzynarodowe Forum Klimatyczne w Samarkandzie w Uzbekistanie, poświęcone programowi środowiskowemu Azji Środkowej i osiągnięciu celów zielonego rozwoju. Z zadowoleniem przyjęli rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 75/278 uznającą region Morza Aralskiego za strefę innowacji i technologii ekologicznych oraz zwrócili uwagę na znaczenie kontynuowania wysiłków na rzecz rozważenia warunków ustanowienia specjalnego programu ONZ dla basenu Morza Aralskiego. Dyskutowali o skutkach kryzysu na Morzu Aralskim oraz o tym, jak ważne jest zajęcie się sytuacją społeczno-gospodarczą w regionie Morza Aralskiego poprzez działania odpowiednich organizacji międzynarodowych. Zwrócili uwagę na znaczenie wdrożenia rezolucji przyjętej na 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie zrównoważonego rozwoju gór, mającej na celu wzmocnienie współpracy międzynarodowej w kwestiach związanych z rozwojem gór, i z zadowoleniem przyjęli fakt, że Kirgistan będzie gospodarzem drugiego światowego szczytu górskiego w Biszkeku „Biszkek+25” w 2027 r. Z zadowoleniem przyjęli rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 77/158 ustanawiającą rok 2025 Międzynarodowym Rokiem Ochrony Lodowców oraz zbliżającą się międzynarodową konferencję w tej sprawie, która odbędzie się w Tadżykistanie w 2025 r., zwracając uwagę na znaczenie lodowców dla cyklu hydrologicznego i ich wpływ na środowisko.


15.Podkreślili, że woda ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju oraz wyeliminowania ubóstwa i głodu. Z zadowoleniem przyjęli wyniki konferencji ONZ w sprawie śródokresowego kompleksowego przeglądu realizacji celów międzynarodowej dekady działań „Woda na rzecz zrównoważonego rozwoju” na lata 2018–2028. Uznali wiodącą rolę Tadżykistanu i znaczenie procesu wodnego w Duszanbe w tym względzie, z zadowoleniem przyjmując zwołanie trzeciej międzynarodowej konferencji wysokiego szczebla, która odbędzie się w Duszanbe w dniach 10–13 czerwca 2024 r.

16. Zwrócili uwagę na „Inicjatywę Wodną Muhammeda bin Zayeda”, uruchomioną przez Zjednoczone Emiraty Arabskie 29 lutego 2024 r., oraz decyzję Arabii Saudyjskiej o ustanowieniu międzynarodowej organizacji wodnej w Rijadzie, aby rozwiązać problem niedoboru wody na całym świecie i zmobilizować inwestycje w tym celu.

17.In rozwoju turystyki przypomnieli wspólne oświadczenie ze szczytu Rady Współpracy Zatoki Perskiej i Azji Środkowej w Dżuddzie w sprawie współpracy w zakresie promocji turystyki i inwestycji w infrastrukturę turystyczną oraz wezwali urzędników ds. turystyki do zbadania możliwości rozszerzenia współpracy, w tym poprzez realizację wspólnych projektów w sektorze turystycznym oraz organizowanie wystaw, konferencji, festiwali i wizyt studyjnych, a także zbadanie dodatkowych kroków w celu zwiększenia kontaktów międzyludzkich poprzez turystykę. Z zadowoleniem przyjęli organizację wspólnych wydarzeń tematycznych, takich jak Dni Kultury Narodowej, Tygodnie Kina, Dni Sportu krajów Azji Środkowej i Zatoki Perskiej. W tym kontekście uczestnicy poparli inicjatywę zorganizowania forum wiodących touroperatorów w mieście Chiwa, które jest ogłoszone Turystyczną Stolicą Świata Islamskiego w 2024 r., i z zadowoleniem przyjęli zaproszenie Kazachstanu do państw Azji Środkowej i GCC do udziału w V Światowych Igrzyskach Nomadów, które odbędą się w Astanie we wrześniu 2024 r.

18. Pogratulowali Katarowi sukcesu w organizacji Pucharu Azji 2023 i wygrania turnieju oraz Arabii Saudyjskiej jako gospodarza Mistrzostw Świata w 2034 r. i z zadowoleniem przyjęli propozycję Tadżykistanu dotyczącą organizacji Forum Młodzieży GCC-Azja Środkowa.

19.Postanowili zacieśnić współpracę w dziedzinie szkolnictwa wyższego, badań naukowych i szkoleń, zachęcać do współpracy między uniwersytetami i ośrodkami badawczymi w obu regionach, a także dzielić się wiedzą i doświadczeniem poprzez tworzenie sieci kontaktów między ekspertami i specjalistami w dziedzinie edukacji, zgodnie ze wspólnym planem działania Rady Współpracy Zatoki Perskiej i Azji Środkowej (2023–2027).

20.Popierając zobowiązanie do dalszego zacieśniania współpracy w sferze kulturalnej i humanitarnej, w tym w ramach UNESCO i ISESCO, podkreślili, że kierunek ten ma znaczący potencjał jako skuteczny czynnik wzmacniający wzajemne zrozumienie między ludźmi, których łączą głębokie więzi historyczne, kulturowe i religijne oparte na islamskich wartościach tolerancji, współpracy i wzajemnego szacunku, które są wspólne dla ludzi wszystkich wyznań i kultur. W związku z tym uczestnicy z zadowoleniem przyjęli 43. sesję Zgromadzenia Ogólnego UNESCO w Samarkandzie w 2025 r. i wyrazili przekonanie, że wydarzenie to da nowy impuls do rozwoju współpracy w dziedzinie edukacji, nauki, kultury, ochrony obiektów dziedzictwa kulturowego i ich popularyzacji. Z zadowoleniem przyjmują zorganizowanie 11 października 2024 roku międzynarodowego forum poświęconego 300. rocznicy urodzin poety i filozofa Mahtumkuli Phragi.


21.Wyrazili poparcie dla kandydatury Kuwejtu do członkostwa w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO na lata 2025–2029.

22.Wymienili poglądy na temat kwestii regionalnych i międzynarodowych oraz podkreślili, jak ważna jest koordynacja ich stanowisk za pomocą mechanizmów dialogu strategicznego. Zgodzili się, że należy zachować system wielostronny i zintensyfikować wysiłki na rzecz osiągnięcia pokoju, bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu na całym świecie, nadając priorytet zapewnieniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa poprzez wzajemny szacunek i współpracę między krajami w celu osiągnięcia rozwoju i postępu, a także zasady dobrego sąsiedztwa, poszanowania suwerenności, integralności terytorialnej i niezależności politycznej państw, nieingerencji w ich sprawy wewnętrzne, powstrzymywania się od użycia siły lub gróźb oraz utrzymania porządku międzynarodowego opartego na przestrzeganiu zasad prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych.

23.Odnotowali proklamowanie 5 marca Międzynarodowym Dniem Rozbrojenia i Świadomości Nierozprzestrzeniania Broni Jądrowej w rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ 77/51.

24.Pochwalili rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ A/78/L.48) z 15 marca 2024 r., w której potępiono podżeganie do dyskryminacji, wrogości lub przemocy wobec muzułmanów, przejawiające się w rosnącej liczbie przypadków profanacji Koranu; ataki na meczety, miejsca i sanktuaria; oraz inne akty nietolerancji religijnej, negatywnych stereotypów, nienawiści i przemocy. Rezolucja wezwała ponadto do powołania specjalnego wysłannika i wyznaczyła 15 marca międzynarodowym dniem walki z islamofobią.

Wezwali Izrael do wypełnienia zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego w zakresie zapewnienia wszelkiej pomocy humanitarnej i podstawowych potrzeb ludności w Strefie Gazy bez przeszkód, podkreślając konieczność uruchomienia linii elektrycznych i wodnych oraz umożliwienia wjazdu paliwa, żywności i leków dla mieszkańców Gazy. Wezwali społeczność międzynarodową do zajęcia poważnego i zdecydowanego stanowiska na rzecz natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni oraz zapewnienia ochrony ludności cywilnej w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

Ponownie podkreślili międzynarodowy charakter kwestii palestyńskiej i potrzebę jej rozwiązania środkami politycznymi, z niepodległym i zdolnym do życia państwem palestyńskim wzdłuż linii z 1967 r., w tym Wschodniej Jerozolimy, zgodnie z prawem międzynarodowym i wszystkimi odpowiednimi rezolucjami ONZ.

26.Wyrazili nadzieję na zintensyfikowanie współpracy między RWPZ a Azją Środkową w dziedzinie bezpieczeństwa i kontroli granic, a także we wspólnej walce z terroryzmem, międzynarodową przestępczością zorganizowaną, handlem ludźmi, nielegalnym handlem substancjami odurzającymi, zagrożeniami dla bezpieczeństwa cybernetycznego, praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, działając jednocześnie zgodnie ze zobowiązaniami na rzecz powszechnych praw człowieka i praworządności.

Ministrowie z zadowoleniem przyjęli zwołanie międzynarodowej konferencji wysokiego szczebla na temat zwalczania terroryzmu w ramach „procesu duszanbe”, która odbędzie się w listopadzie 2024 r. w Kuwejcie, i wyrazili gotowość do udziału w tej konferencji.

27.Na szczycie w Dżuddzie w lipcu 2023 r. omówili inicjatywę J.E. Prezydenta Uzbekistanu dotyczącą zawarcia traktatu o przyjaźni, łączności międzyregionalnej i współpracy między państwami Azji Środkowej i Rady Współpracy Zatoki Perskiej oraz przeanalizują proponowany dokument.

28.Z zadowoleniem przyjęli propozycję Uzbekistanu dotyczącą utworzenia grupy kontaktowej w celu przygotowania zbliżającego się drugiego szczytu szefów państw dialogu strategicznego RWPZ – Azja Środkowa, który ma się odbyć w 2025 r. w Samarkandzie. Zachęcili państwa członkowskie do wcześniejszego zgłaszania propozycji i inicjatyw na szczyt, by mieć wystarczająco dużo czasu na ich rozważenie przed szczytem.

Wyrazili głębokie uznanie dla Uzbekistanu za wysoki poziom przygotowań, organizacji i przeprowadzenia drugiego spotkania ministerialnego Rady Współpracy Współpracy Państw Zatoki Perskiej i Azji Środkowej.

30.Z zadowoleniem przyjęli zaproszenie Kuwejtu do zorganizowania trzeciego posiedzenia ministerialnego w ramach dialogu strategicznego RWPZ – Azja Środkowa w 2025 r., podczas prezydencji Kuwejtu w RWPZ. Terminy i agenda wydarzenia zostaną uzgodnione kanałami dyplomatycznymi.