Relacje handlowe, obronne i kulturalne w centrum uwagi podczas wizyty premiera Modiego w Polsce

Dinakar Peri

Premier Narendra Modi na spotkaniu z wicepremierem RP Januszem Piechocińskim. Plik | Źródło zdjęcia: PTI

Wizyta premiera Narendry Modiego w Polsce i na Ukrainie będzie miała wysoki wymiar symboliczny, mimo że kwestie geopolityczne, handlowe i obronne będą omawiane na najwyższych szczeblach. Modi ma przybyć do Warszawy w dniach 21 i 22 sierpnia, po raz pierwszy od 45 lat od wizyty Morarji Desai w tym kraju.

Polska może być bramą z Indii do Europy i istnieje duży potencjał do rozwoju handlu, ale nie ma wystarczającej jasności co do tego, jak system działa w Indiach – zauważył indyjski biznesmen mieszkający w tym kraju.

Rozwijają się również więzi zbrojeniowe – Indie niedawno oddelegowały attaché obrony do swojej ambasady w tym kraju, a niektóre polskie firmy pozyskują zamówienia i chcą założyć w Indiach spółki joint venture.

W Polsce mieszka około 25 000 Hindusów, z czego około 5 000 to studenci. Polska odegrała kluczową rolę w pomocy Indiom w ewakuacji 4 000 indyjskich studentów z Ukrainy na początku rosyjskiej inwazji na początku 2022 r., zauważyła sekretarz (Zachodu) w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Tanmaya Lal. „Jedna z wyjątkowych więzi między naszymi krajami wiąże się z okresem w latach 40. podczas II wojny światowej, kiedy ponad 6000 polskich kobiet i dzieci znalazło schronienie w dwóch książęcych stanach w Indiach – Jamnagar i Kolhapur” – powiedział w poniedziałek.

Polska ma szóstą co do wielkości gospodarkę w Unii Europejskiej (UE), a dwustronna wymiana handlowa o wartości około 6 miliardów dolarów czyni Polskę największym partnerem Indii w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska będzie sprawować kolejną prezydencję w Radzie UE.

Indyjskie firmy inwestują w IT, farmaceutyki, pojazdy rolnicze, elektronikę, stal i chemikalia. Podobnie blisko 30 polskich firm jest obecnych w Indiach w obszarach produktów sanitarnych, kosmetyków i metali.

W tym aspekcie indyjski biznesmen z siedzibą w Polsce, Amit Lath twierdzi, że Indie muszą się lepiej pokazać i edukować polskie firmy, jak pracować w Indiach. „Tak naprawdę polscy przedsiębiorcy są bardzo chętni do rozwijania biznesu z Indiami, ale nie ma dla nich mapy drogowej, jasnej mapy drogowej, jak faktycznie poruszać się po Indiach. Indie nie promowały się tak, jak powinny być promowane, zwłaszcza gdy widzę inne kraje w sposób, w jaki aktywnie, agresywnie się promują, musimy zrobić to samo” – powiedział w wywiadzie dla The Hindu. „Indie mają świetny wizerunek, ale ten wizerunek musi być przez Indie spieniężany poprzez promowanie i przedstawianie go we właściwym sensie”.

Pan Lath, Prezes i Partner Zarządzający Sharda Group of Companies, a także Wiceprezes Indyjsko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, podkreślił, że Polska jest hubem dla Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie cała dystrybucja może odbywać się przez Polskę. Dzieje się tak zwłaszcza po wojnie w Ukrainie, kiedy to Polska stała się szlakiem.

Ważnym aspektem, na który zwrócił uwagę pan Lath, a który został również potwierdzony przez innych, jest to, że nieoficjalne dane dotyczące handlu są znacznie wyższe niż rzeczywiste dane handlowe, ponieważ wiele ładunków przybywających z Indii do Polski przechodzi przez Rotterdam lub inne porty i wszystkie te są rejestrowane w tych krajach. Podobnie, ładunki do Indii przewożone tranzytem przez inne kraje są oznaczone jako wyprodukowane w UE.

Podczas wizyty Modi odwiedzi również pomnik upamiętniający bitwę o Monte Cassino, który oddaje hołd indyjskim i polskim żołnierzom, którzy walczyli we Włoszech w 1944 roku w jednym z decydujących momentów II wojny światowej. Innym pomnikiem, który łączy Indie i Polskę, jest pomnik Jam Saheb z Nawanagar.

Jamsaheb Digvijaysinhji Ranjitsinhji Jadeja z Nawanagar w stanie Gudźarat nadal przywołuje silne wspomnienia w Polsce, która w latach czterdziestych XX wieku udzieliła schronienia ponad 1000 polskim studentom. Na jego cześć plac w sercu Warszawy został nazwany „Dobrym Maharadzym” lub „Placem Dobrego Maharadży”. Jego imieniem nazwano również osiem szkół w Polsce.

Na froncie obronnym polska Grupa WB zdobyła niedawno zamówienie na dostawę amunicji krążącej do wojsk lądowych dla armii indyjskiej w ramach procedury zamówień nadzwyczajnych. Od tego czasu firma założyła indyjską spółkę zależną i planuje inwestować w Indiach.