21 maja
Ningbo China-CEEC Business Council
Wystąpienia otwierające:
Yu Jianlong, Wiceprzewodniczący China Council for the Promotion of International Trade
Ye Miao, Wiceburmistrz rządu ludowego Miasta Ningbo
Richard Rasi, Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Słowacji
Stasa Kosarac, Wicepremier Bośni i Hercegowiny
Atanas Zafirov, Wicepremier Bułgarii
Jagoda Lazarevic, Minister ds. handlu wewnętrznego i zagranicznego Republiki Serbii
Vladimir Simonak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Republiki Słowackiej
Matevz Frangez, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Gospodarki, Turystyki i Soportu Republiki Słowenii
Sesja Plenarna:
Janusz Piechociński, były Wicepremier Polski i Prezydent Polsko-Azjatyckiej Izby Handlowo-Przemysłowej
Wang Cheng, Dyrektor operacyjny TCL Technology Group, przedstawiciel Chińskiego Komitetu Rady Biznesu
Sashko Nasev, ambasador Macedonii Północnej w Chinach
Tang Wenhao, wiceprezes ZTE Corporation, Wiceprzewodniczący Chińskiego Komitetu Rady Biznesu
Uroczyste otwarcie Targów
IX Spotkanie Rady Biznesu Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia
Spotkanie, którego gospodarzem była Chińska Rada Promocji Handlu Międzynarodowego (CCPIT), miało na celu pogłębienie współpracy gospodarczej i handlowej oraz wymiany między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej, wzmocnienie więzi między społecznościami biznesowymi Chin i Europy Środkowo-Wschodniej, a także zbudowanie solidnej platformy do promowania interakcji i poszerzania możliwości biznesowych dla przedsiębiorstw z obu stron.
Spotkanie odbyło się pod hasłem „Rozwój oparty na innowacjach i współpraca korzystna dla wszystkich”, a jego częścią była ceremonia otwarcia, dyskusje tematyczne, dialog biznesowy oraz spotkania biznesowe.
Wydarzenie skupiło się na zbadaniu transformacji i modernizacji współpracy gospodarczej i handlowej między Chinami a Europą Środkowo-Wschodnią w nowych okolicznościach; wykorzystanie możliwości w nowych dziedzinach, takich jak gospodarka cyfrowa i gospodarka ekologiczna; omawianie innowacyjnych praktyk we współpracy przemysłowej i łańcuchu dostaw. W spotkaniu wzięli udział chińscy urzędnicy wysokiego szczebla, przedstawiciele Rządów Krajów Europy Środkowo-Wschodniej agencje rządowe, stowarzyszenia biznesowe z Europy Środkowo-Wschodniej, liderzy branży, przedsiębiorcy, eksperci i naukowcy.
Dyskusje tematyczne
– Temat 1: Synergiczny rozwój łańcuchów dostaw Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia
– Temat 2: Otoczenie prawne inwestycji i transgraniczna współpraca prawna
3. Dialog biznesowy między chińskimi i zagranicznymi przedstawicielami stowarzyszeń biznesowych
Wystąpienie na IV Targach Chiny – Europa Środkowo Wschodnia Ningbo 2025
Janusz Piechocinski Prezes Izby Polska Azja, w latach 2012-2015 wicepremier i minister gospodarki
Szanowni Państwo
Z wielka radością , kolejny raz polski biznes jest obecny na Targach Chiny Europa Środkowo-Wschodnia . To ważne spotkanie Partnerów , Animatorów i Przyjaciół dobrych relacji Chiny z naszym Regionem. W zeszłym roku świętowaliśmy 75 lecie stosunków dyplomatycznych Polska Chiny , w tym w czasie polskiej Prezydencji w UE obchodzimy 50 -lecie stosunków ChRL – Unia Europejska. Co bardzo ważne to nie tylko wydarzenia dyplomatyczne i polityczne . To także ważna sprawa dla biznesu, firm i Ludzi. Ważna dla członków Izby Polska Azja która integruje współpracę z Chinami i Diasporą Chińskiego Biznesu w Polsce i Unią Europejskiej.
Chiny to bardzo ważny partner polskiej gospodarki- drugi po naszym sąsiedzie Niemczech największej gospodarce UE. Polska gospodarka na dziś to 6 gospodarka UE i 20 na świecie z najlepszymi wynikami wzrostu PKB w Europie. W tym roku , roku napięć i niepewności w gospodarce światowej Polska utrzymuje ponad 3,5 % wzrost a już wiadomo ,ze rok ten w istotny sposób podniesie inwestycje także z udziałem inwestorów zagranicznych. Co ważne i pokazuje najlepiej relacje Chiny Polska już ponad 32 % importu z Chin to dla naszej gospodarki import zaopatrzeniowy.
Polska to europejski lider w produkcji baterii do samochodów elektrycznych, mebli, stolarki okiennej, artykułów gospodarstwa domowego, telewizorów, papierosów, jabłek i koncentratu. Firmy polskie transportu drogowego realizują ponad 20 % europejskich przewozów a PKP Cargo jest drugim europejskim przewoźnikiem kolejowym. Polska to ważny producent i eksporter świetnej żywności. Z wielka dynamika rośnie w Polsce e-commerce a nasz Kraj stale się zapleczem magazynowo-dystrybucyjnym dla Niemiec i Skandynawii w obsługiwaniu handlu internetowego. Obok polskiego Allegro i InPostu działa tez amerykański Amazon, chiński Alibaba , Temu i Shein. Świadczy o tym wykorzystywany w ponad 93 % potencjał polskiego rynku magazynowego który w tym roku przekroczy 35 milionów metrów kwadratowych z czego ponad polowa ma mniej niż 10 lat.
W Polsce z sukcesem działa ponad 600 wielkich chińskich firm a prawie 4 tysiące Obywateli ChRL prowadzi w naszym Kraju działalność gospodarczą. Polska i polskie firmy chcą być hubem wejścia firm chińskich do Europy. Mamy dla realizacji naszego planu szczególne atuty. Port Gdańsk jest na pierwszym miejscu w obsłudze kontenerów na Morzu Bałtyckim a Port Gdynia na trzecim. Do obu wpływają statki z Portów Chińskich. Ponad 90 % pociągów z Chin do Unii Europejskiej wjeżdża przez polskie przejścia graniczne z Małaszewiczami na czele. W polskich terminalach granicznych i na liniach kolejowych realizowane są rekordowe inwestycje i prace modernizacyjne.
Chcemy jeszcze lepiej wykorzystać Strategiczne Partnerstwo Chiny Polska. Propozycję Prezydenta Xi o budowie Platformy Eksportowej Żywności, decyzję Prezydenta Xi o bezwizowym ruchu turystycznym, otwieranie na kolejne produkty i usługi chińskiego rynku.
Od 9 lat razem z Kierownictwem największego chińskiego Centrum Handlowego GD Poland realizujemy Projekt Centrum Polska Azja -pełnej obsługi biznesowych relacji Polska Chiny : wymiana handlowa, obsługa prawna i inwestycyjna, doradztwo prawne i celne, transport , spedycja i logistyka, wejście na polski i europejski rynek e-commerce. Naszym strategicznym Partnerem jest Chińsko-Polska Izba Gospodarcza na czele z Dyrektorem Generalnym GD Hanem Baohua. W GD Poland jest stałe Przedstawicielstwo Ningbo. W Izbie Polska Azja jest Sekcja Chiny na czele z Felixem Wang koordynującym współpracę z chińskim biznesem. Tylko w ranach przygotowań do wyjazdu do Ningbo przeprowadziliśmy w tym roku ponad 30 polsko-chińskich spotkań i telekonferencji. Także tu w Ningbo chcemy podziękować za wielka współpracę z JE Ambasadorem Chin w Polsce Sun Linjiang i Departamentowi Ekonomicznemu w Warszawie.
Na obecne wyzwania mamy jedną odpowiedz: więcej partnerstwa , współpracy, życzliwości i dialogu. Każdą rozmowę zaczynajmy od tego co wspólne i łączy a nie dzieli pamiętając o tym, ze Razem możemy Więcej.
Zapraszam do Polski
Zapraszam do Współpracy
21 maja podpisanie Umowy o współpracy Izby Polska Azja z China Council for the Party Promotion of International Trade, Ningbo Committee
21 maja Uroczysta Kolacja Kierownictw Delegacji Narodowych i Ambasadorów Krajów Europy Środkowo- Wschodniej z Tang Feofan , Burmistrzem Ningbo
22 maja rano:
Ceremonia otwarcia 4. targów China-CEEC Expo Janusz Piechocinski Prezes Izby Polska Azja i Han Baohua Prezes Chińsko-Polskiej Izby Gospodarczej
22 maja w ramach programu towarzyszącego Misji polskich firm organizowanej przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu odbyło seminarium na którym zaproszeni eksperci poruszyli wyzwania w ekspansji na rynek chiński:
* Pani Weronika Gryglaszewska (Doradca Biznesowy, Centrum MŚP UE) – „Eksport polskich produktów do Chin – rola targów oraz praktyczne strategie wejścia na rynek”
* Pan Zhang Peng (Założyciel, CEE Investment and Trade Ltd.) – „Przywożenie polskich produktów do Chin: Spostrzeżenia importera i dystrybutora”
* Pani Betty Yan (partner i współdyrektor naczelny, United Media Solution) – „Krajobraz mediów cyfrowych/społecznościowych w Chinach”
Po zakończeniu seminarium wspólna wizyta na stałej wystawy produktów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej w Ningbo , która stanowi ważny element promocji regionu w Chinach.
Po południuspotkanie z ponad 30 przedstawicielami biznesu chińskiego (handel i logistyka) na targach – przedstawienie polskich firm i prezentacje:
- Cosmetics Consulting
- Sohbi Craft Poland
- PFC
- Border Service
Uroczysta kolacja dla Kierownictw delegacji zagranicznych i spotkanie zTang Feofan , Mayor of Ningbo
23 maja 2025
2025 China -CEEC Mayors Forum
Temat forum:
Wzmacnianie rozwoju obszarów miejskich poprzez globalne partnerstwa
Ceremonia otwarcia
Moderator: Jiang Jiang, wiceprezes CPAFFC
Przemówienie Yang Wanming, Prezesa CPAFFC (Chińskiego Stowarzyszenia Ludowego na rzecz Przyjazni z Zagranicznymi Krajami)
Przemówienie Richarda Rasiego, Przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Słowacji
Przemówienie Tanga Feofana, burmistrza Ningbo
Przemówienie Vioriki Dancilki, byłej premier Rumunii
Przemówienie Janusza Piechocińskiego, byłego wicepremiera Polski. Prezesa Izby Polska Azja
Szanowni Państwo, Przyjaciele z Chin i państw Europy Środkowo-Wschodniej,
z wielką radością przyjęliśmy zaproszenie na to spotkanie władz regionalnych i lokalnych Chin i Europy Środkowo-Wschodniej. W zeszłym roku w Polsce świętowaliśmy bardzo aktywnie 75 lat stosunków dyplomatycznych Polska-Chiny, w tym roku ważnym elementem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jest 50 rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych Chiny-UE. Wczoraj mówiliśmy o relacjach biznesowych, dzisiaj chcemy powiedzieć jak z perspektywy władz administracji samorządu regionalnego i lokalnego realizować jakże ważne dla naszych obywateli kwestie regionalne i lokalne. Na ile, tak, aby nie osłabić silnego i sprawnego państwa, przesuwać w dół, w regiony i lokalne społeczności udział decyzyjny, finanse i kompetencje, aby nasze regiony i lokalne społeczności efektywniej się rozwijały. Jak w tych ciągłych procesach wyzwolić także na szczeblu regionalnym i lokalnym ludzką aktywność i zaangażowanie w budowę lepszych Chin, Polski, czy Słowacji. Chiny to nie tylko Pekin, to także Szanghaj i Ningbo, Polska to nie tylko Warszawa, ale też Gdańsk, Szczecin czy Gdynia. Słowacja to nie tylko Bratysława, ale wiele świetnych terminali centrów logistycznych. Można wymieniać wiele aspektów potencjału regionów zarówno Chin, jak i Europy Środkowo-Wschodniej.
W swoim życiu politycznym byłem pięciokrotnie wybierany do Polskiego parlamentu i dwukrotnie do regionalnych władz największego regionu Polski – Mazowsza. Doświadczyłem więc odpowiedzialności za regionalne decyzje jako przewodniczący komisji budżetu i finansów i ochrony środowiska. Jako prezes Funduszu Ochrony Środowiska doświadczyłem wielkiego potencjału ludzi zainteresowanych jakością życia, ochrony przyrody i była to dla mnie wielka lekcja tworzenia aktywnego społeczeństwa, które razem z władzą regionalną i lokalną zmienia Polskę na lepsze. Są wśród nas ci, którzy podobne działania z sukcesem wykonali i wykonują w Chinach i krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Dziś dzielimy się tym doświadczeniem, wykorzystując świetne i rozszerzające się przestrzenie współpracy oraz nowe inicjatywy, aby przekazać następnym pokoleniom lepszy i bezpieczniejszy świat. Powtórzę raz jeszcze: razem możemy więcej, zrealizujmy to.
Podpisanie deklaracji współpracy kilkudziesięciu chińskich i europejskich prowincji i miast
Spotkanie z Yang Wanming, President of CPAFFC, Janusz Piechocinski i Han Baohua
Omówienie współpracy Chiny Polska w środowisku samorządowym. Możliwości intensyfikacji relacji w kulturze i turystyce.
Lunch z:
Yang Wanming , President of CPAFFC
Jiang Jiang , Vice President of CPAFFC
Tang Feofan , Mayor of Ningbo
23 maja Spotkanie na stoisku Izby z Jacek Wiatrak BC Group Warszawa-Guangzhou-Hong Kong i chińskimi firmami dla których pracuje w Chinach
24 maja
Prezentacja gospodarki Polski i ofert polskich firm dla chińskich mediów gospodarczych i biznesu
Wystąpili:
Janusz Piechocinski i przedstawiciele
- Cosmetics Consulting
- Sohbi Craft Poland
- PFC
- Border Service
Spotkania B2B z chińskimi firmami.
Spotkanie z Jacek Wiatrak BC Group Warszawa-Guangzhou-Hong Kong + z firmami dla których pracuje w Chinach
24 maja na zaproszenie biznesu z Shenzen kolacja dla uczestników Misji Izby Polska Azja
25 maja
ostatni dzień Targów, wieczorem wylot AirChina do Pekinu
Wywiad dla mediów z Ningbo podsumowujący udział w Targach
Czy mógłby Pan przedstawić Polskę i omówić główne cechy tego kraju w dziedzinie gospodarki, handlu i kultury?
Polska to 6 gospodarka Unii Europejskiej, 20 na świecie, a w ostatnich latach najszybciej rozwijająca się gospodarka Unii Europejskiej, stanowiąca ponad 40 % potencjału Europy Środkowo-Wschodniej.W zeszłym roku świętowaliśmy 75-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych Polska-Chin. W tym roku w czasie polskiej Prezydencji w UE obchodzimy 50 -lecie stosunków ChRL – Unia Europejska. W tym roku , roku napięć i niepewności w gospodarce światowej Polska utrzymuje ponad 3,5 % wzrost, a już wiadomo, że rok ten w istotny sposób podniesie inwestycje także z udziałem inwestorów zagranicznych. Co ważne i pokazuje najlepiej relacje Chiny-Polska już ponad 32 % importu z Chin to dla naszej gospodarki import zaopatrzeniowy. Chiny to bardzo ważny partner polskiej gospodarki: drugi, po naszym sąsiedzie Niemczech największej gospodarce UE. Polska to europejski lider w produkcji baterii do samochodów elektrycznych, mebli, stolarki okiennej, artykułów gospodarstwa domowego, telewizorów, papierosów, jabłek i koncentratu jabłkowego. Firmy polskie transportu drogowego realizują ponad 20 % europejskich przewozów, a PKP Cargo jest drugim największym europejskim przewoźnikiem kolejowym. Polska to ważny producent i eksporter świetnej żywności. Z wielką dynamiką rośnie w Polsce e-commerce, a nasz Kraj staje się zapleczem magazynowo-dystrybucyjnym dla Niemiec i Skandynawii w obsługiwaniu handlu internetowego. Obok polskiego Allegro i InPostu, działa tez amerykański Amazon, chiński Alibaba, Temu i Shein. Świadczy o tym wykorzystywany w ponad 93 % potencjał polskiego rynku magazynowego, który w tym roku przekroczy 35 milionów metrów kwadratowych.
W tym roku obchodzimy tysiąclecie Królestwa Polskiego a wśród największych w światowej historii naukowców są Mikołaj Kopernik I Maria Skłodowska-Curie. Polska to Kraj Chopina I jego muzyki. W tym roku zakończyly sie światowe eliminacje do Konkursu Chopinowskiego, a przypominam, że 5 lat temu pierwsze miejsce zajął Chińczyk, a w tegorocznym finale Chińczycy zdobyli ponad 30 procent miejsc.
Wolumen handlu Ningbo z krajami Europy Środkowej i Wschodniej wzrastał przez dziewięć kolejnych lat, a szczególnie głębokie więzi łączą go z Polską. W jakich obszarach współpracy pozostawiły Panu najbardziej imponujące wspomnienia?
W Polsce z sukcesem działa ponad 600 wielkich chińskich firm, a prawie 4 tysiące Obywateli ChRL prowadzi w naszym Kraju działalność gospodarczą. Polska i polskie firmy chcą być hubem wejścia firm chińskich do Europy. Mamy dla realizacji naszego planu szczególne atuty. Port Gdańsk jest na pierwszym miejscu w obsłudze kontenerów na Morzu Bałtyckim, a Port Gdynia na trzecim. Do obu wpływają statki z Portów Chińskich, w tym z Ningbo. Ponad 90 % pociągów z Chin do Unii Europejskiej wjeżdża Jedwabnym Kolejowym Szlakiem przez polskie przejścia graniczne z Małaszewiczami na czele. W polskich terminalach granicznych i na liniach kolejowych realizowane są rekordowe inwestycje i prace modernizacyjne.
Chcemy jeszcze lepiej wykorzystać Strategiczne Partnerstwo Chiny-Polska. Propozycję Prezydenta Xi o budowie Platformy Eksportowej Żywności, decyzję Prezydenta Xi o bezwizowym ruchu turystycznym, otwieranie na kolejne produkty i usługi chińskiego rynku. To tworzy wielki potencjał dla rozszerzania wspólpracy.
Jakie są Twoim zdaniem kluczowe punkty zbieżności między Ningbo a Polską? Jakie możliwości i potencjał istnieją dla współpracy inwestycyjnej między nimi w rozwijających się dziedzinach, takich jak nowa energia i sztuczna inteligencja?
Od 9 lat razem z Kierownictwem największego w Unii Europejskiej chińskiego Centrum Handlowego GD Poland realizujemy Projekt Centrum Polska-Azja: pełnej obsługi biznesowych relacji Polska-Chiny takich jak: wymiana handlowa, obsługa prawna i inwestycyjna, doradztwo prawne i celne, transport , spedycja i logistyka, wejście na polski i europejski rynek e-commerce. Naszym strategicznym Partnerem jest Chińsko-Polska Izba Gospodarcza na czele z Dyrektorem Generalnym GD Hanem Baohua. W GD Poland jest stałe Przedstawicielstwo Ningbo, a wśród wielu firm w nim działających są firmy z Miasta Ningbo i Waszej Prowincji. W Izbie Polska-Azja jest Sekcja Chiny na czele z Felixem Qi Wang koordynującym współpracę z chińskim biznesem. W naszej pracy wykorzystujemy wielki potencjał Chinskiej Diaspory w Polsce I Unii Europejskiej. Znają przeciez nie tylkio język i Waszą kulturę biznesu, ale też świetnie poruszają się po Europie majęc praktyczne europejskie I Polskie biznesowe kompetencje. Wielu z nich ma już dzieci, które urodzily sie w Polsce i ukończyly z sukcesem Polskie i europejskie najlepsze uczelnie. Co ważne, są gotowi do rozszerzania współpracy o nowe dziedziny. Jako Izba Przemysłowo-Handlowa Polska-Azja mamy podpisane umowy o współpracy z władzami Prowincji Zhejiang, Miasta, administracją gospodarczą i organizacjami biznesu Ningbo.
W jaki sposób Ningbo i Polska mogą poszerzyć wymianę i współpracę w sektorach takich jak turystyka, edukacja i technologia, aby osiągnąć głębsze wzajemne zaangażowanie i dwustronną współpracę?
Tylko w ramach przygotowań do wyjazdu na Targi do Ningbo przeprowadziliśmy w tym roku ponad 30 polsko-chińskich spotkań i telekonferencji. W GD Poland i Izbie Polska-Azja gościlismy wiele delegacji administracji I biznesu. Dla nas I polskich firm Port i Miasto Ningbo to przyjazny I skuteczny hub wejscia na chiński i azjatycki rynek. Jesteśmy bardzo wdzięczni Prezydentowi Xi za decyzje o 30-dniowym ruchu bez wizy z Polski do Chin. Rośnie w naszych Kraju zainteresowanie Waszym krajem, jego historią i kulturą, wielu polskich studentów chce zdobywać wiedzę na waszych uczelniach, a także wielu przedsiebiorców jest zainteresowanych znajdowaniem nowych Partnerów i gotowych do inwestycji w Chinach. W tym roku bylismy już 3 raz na targach Chiny Europa Srodkowo-Wschodnia w Ningbo . Za każdym razem rośnie liczba uczestnikow z Polski. Jednocześnie rośnie teź liczba uczestnikow I wystawców z Ningbo na Targach w Polsce. Chiny i Polska wiele sobie oferują i mogą jeszcze lepiej wykorzystać potencjał także w nowych obszarach współpracy. Bardzo dziękujemy za zaproszenie na Targi, za wspaniałe i przyjazne przyjęcie, za setki spotkań I tysiące rozmów, nie tylko o biznesie. Zapraszamy do Polski, Kraju tak jak Wy gościnnych I przyjaznych ludzi. Zapraszamy kolejne chińskie firmy z Ningbo i Prowincji Zhejiang do współpracy z GD Poland i sekcją Chiny Izby Polska-Azja.