EXPO 2025 OSAKA – STAN PRZYGOTOWAŃ

Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka, Kansai, czyli jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczo-kulturalnych na świecie, odbędzie się od 13 kwietnia do 13 października 2025 roku w Japonii, na wybudowanej w Zatoce Osaka sztucznej wyspie Yumeshima. Hasło przewodnie wydarzenia, „Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia” – „Designing Future Society for Our Lives”, niesie za sobą przesłanie zacieśniania więzi między narodami i ludźmi poprzez globalną współpracę, mającą na celu zapewnienie lepszego życia oraz przyszłości dla wszystkich.

Polska, jako jeden z uczestników wystawy, jest w trakcie intensywnych przygotowań do tego międzynarodowego wydarzenia. 8 sierpnia na Yumeshimie odbyła się inauguracja budowy Pawilonu Polski na Expo, w której uczestniczyli m.in: Jacek Tomczak – Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Japan Association for the 2025 World Exposition. Budowa budynku Polskiego Pawilonu opierać się będzie na użyciu drewna, a jego forma, dzięki zastosowaniu krzywizn i łuków, ma symbolizować polski gen innowacyjności i kreatywności.

Podczas Expo 2025 Polska będzie promować swoją kulturę, turystykę, a przede wszystkim gospodarkę. W związku z tym regularnie organizowane są webinaria dla wybranych branż, które będą miały priorytet w promocji na wystawie, nie tylko w kontekście relacji z Japonią, ale także z innymi rynkami azjatyckimi. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych przez ekspertów z PAIHu omówione zostaną tematy związane z branżą kosmetyczną (5 września), gamingową (12 września) i IT/FinTech (8 października).

W celu promocji Pawilonu Polskiego wśród mieszkańców Osaki oraz podkreślenia relacji łączących Polskę i Japonię – w tym roku obchodzimy bowiem 105. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami – w pierwszej połowie sierpnia zakończono realizację muralu w Osace. Jego przewodnim motywem jest hasło Pawilonu Polski: „Dziedzictwo, które napędza przyszłość”. Mural, nawiązujący stylem do polskiego folkloru, przedstawia młodą dziewczynę trzymającą wiatraczek, który kształtem przypomina wygląd Pawilonu Polskiego. Autorką projektu muralu jest Aleksandra Czudżak, polska artystka i absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Izba Polska-Azja od początku roku realizuje szereg działań związanych z promocją współpracy polsko-japońskiej z okazji 105. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między krajami. Podczas spotkań przedstawicieli Izby z japońskimi firmami działającymi w Polsce, sportowcami i innymi partnerami, jednym z głównych tematów są inicjatywy związane z udziałem Polski w Expo 2025 w Osace.

Anna Gąsiewska