W dniach 23-27 lipca 2025 zapraszamy na III Festiwal Kultur Świata w Grodzisku Mazowieckim – wydarzenie promujące folklorystyczną różnorodność kulturową z różnych zakątków świata. W ciągu pięciu dni na festiwalowej scenie usłyszymy niepowtarzalne koncerty oraz barwne widowiska muzyczno-taneczne, którym będą towarzyszyć spotkania, warsztaty oraz wystawy. W tym roku przybędą do Grodziska goście z Kostaryki, Indii, Tahiti, będzie też grupa francusko-brazylijska. Nasz kraj reprezentować ma natomiast zespół tańca ludowego Pruszkowiacy. Wyjątkowe znaczenie będzie miał dla nas 4. dzień festiwalu, sobota 26 lipca. Dlaczego? Mamy przyjemność i zaszczyt obejmować go swoim patronatem jako Sponsor. Wtedy miastem zawładnie gorący taneczny rytm…
Podczas Festiwalu Kultur Świata 2025 w Grodzisku Mazowieckim wystąpią następujące zespoły:
Les Batuc’Ados – To wyjątkowa grupa perkusyjna z Centrum Młodzieży w Colombes, Powstała w 2004 roku jako grupa batucady (brazylijskiej orkiestry karnawałowej), a z czasem wzbogaciła się o wpływy folklorów krajów pochodzenia młodzieży (karaibski, afrykański, orientalny, indyjski i południowoamerykański).
Młodzi uczestniczą nie tylko w warsztatach perkusyjnych, ale także tanecznych, teatralnych oraz muzycznych tworząc niesamowite widowiska taneczno-muzyczne. Brali udział w wielu festiwalach folklorystycznych głównie na terenie Francji. Są trzykrotnymi mistrzami batucady (rodzaj muzyki perkusyjnej wywodzący się z Brazylii, będący częścią samby, szczególnie tej granej podczas karnawału w Rio de Janeiro).
Misją grupy jest uświadamianie młodzieży, że bez zaangażowania, systematycznej pracy i dyscypliny nie ma mowy o realnych osiągnięciach. Projekt ten pomaga również przełamywać negatywne stereotypy na temat młodzieży z przedmieść, często niesprawiedliwie przedstawianej w mediach.
Zespół Rey Curré to jedna z najbardziej barwnych i autentycznych grup promujących kulturę Kostaryki na arenie krajowej i międzynarodowej. Założony w miejscowości Tibás przez grupę pasjonatów, zespół od lat oddaje się misji ochrony, promocji i przekazywania bogatego dziedzictwa kulturowego tego środkowoamerykańskiego kraju.
Inspiracją dla nazwy grupy jest indiański rezerwat Rey Curré, położony na południu Kostaryki, zamieszkiwany przez rdzenną społeczność Brunka (Boruca). To właśnie stamtąd wywodzi się jedno z najbardziej symbolicznych wydarzeń kulturowych regionu – „Fiesta de los Diablitos” – trzydniowe widowisko upamiętniające opór rdzennych ludów wobec hiszpańskiej kolonizacji. Zespół Rey Curré włącza te elementy do swoich występów, łącząc przekaz historyczny z dynamiczną formą artystyczną.
Program artystyczny zespołu obejmuje tradycyjne tańce z różnych regionów Kostaryki, muzykę ludową wykonywaną na żywo oraz spektakle inspirowane obrzędami rdzennych ludów. Każdy występ to nie tylko artystyczne doświadczenie, ale także głęboka lekcja historii, tożsamości i duchowości Kostaryki.
Grupa Rey Curré regularnie uczestniczy w festiwalach folklorystycznych, wydarzeniach kulturalnych i programach edukacyjnych, reprezentując Kostarykę z dumą i autentycznością.
ZTL Pruszkowiacy to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów folklorystycznych na Mazowszu, od ponad czterech dekad pielęgnujący i promujący polską kulturę ludową. Działający od 1978 roku zespół łączy pasję, tradycję i edukację, przyciągając do swoich szeregów dzieci, młodzież i dorosłych z Pruszkowa i okolic.
W repertuarze zespołu znajdują się tańce i pieśni z niemal wszystkich regionów Polski, a także polskie tańce narodowe – polonez, krakowiak czy mazur. Kolorowe stroje ludowe, autentyczna muzyka na żywo i dynamiczne choreografie sprawiają, że każdy występ „Pruszkowiaków” to prawdziwe widowisko.
Obecnie zespół skupia blisko 200 osób w różnych grupach wiekowych – od czterolatków po osoby dorosłe. Dzięki doświadczonej kadrze instruktorskiej, w tym byłym artystom zespołów „Mazowsze” i „Śląsk”, zajęcia łączą wysoki poziom artystyczny z dbałością o rozwój uczestników.
ZTL „Pruszkowiacy” ma na swoim koncie liczne występy w kraju i za granicą – koncertował m.in. w USA, Kanadzie, Egipcie, Hiszpanii, Niemczech czy Watykanie, gdzie miał zaszczyt wystąpić przed papieżem Janem Pawłem II. Zespół brał udział w wielu prestiżowych festiwalach, galach i projektach multimedialnych, a także realizował własne widowiska muzyczne i spektakle edukacyjne.
Bollywood Masala Orchestra to grupa prezentująca niezwykłe widowisko muzyczno-taneczne, które łączy bogactwo tradycyjnej kultur y Indii z nowoczesną energią Bollywood. Zespół składający się z 16 artystów – muzyków, tancerek, akrobatów i połykaczy ognia – przenosi publiczność w barwną podróż przez północne Indie, od Radżastanu po Mumbaj.
Założona przez Rahisa Bhartiego, orkiestra prezentuje wyjątkowe połączenie dźwięków instrumentów dętych i klasycznych (trąbki, tabla, harmonium), rytmów tanecznych oraz spektakularnych pokazów scenicznych. To niezapomniane show, pełne kolorów, emocji i ognia, które ukazuje piękno indyjskiej tradycji w nowoczesnym wydaniu.
Zespół Bollywood Masala Orchestra występuje na największych scenach festiwalowych na całym świecie, zachwycając publiczność w każdym zakątku globu – teraz czas na Grodzisk Mazowiecki!
Hei Show Tahiti ʻOri to grupa prezentująca wyjątkowe widowisko tradycyjnego tańca tahitańskiego, znanego jako ʻori Tahiti.
To barwne, pełne energii show stanowi esencję kultury Polinezji Francuskiej – zwłaszcza wyspy Tahiti – łącząc rytm, ruch, muzykę i opowieść w jeden niezapomniany spektakl.
Taniec tahitański to nie tylko forma artystyczna, ale i sposób przekazywania historii oraz wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W dawnych czasach tańce pełniły funkcję rytualną – towarzyszyły świętom, obrzędom religijnym, a także codziennemu życiu mieszkańców wysp.
Hei Show Tahiti ʻOri nie tylko dostarcza emocjonujących wrażeń artystycznych, ale też edukuje – prezentuje wartości takie jak tożsamość kulturowa, wspólnota, szacunek dla natury i przodków. Dla samych tancerzy udział w takim show to często wyraz głębokiej dumy z własnych korzeni.
To coś więcej niż taniec – to opowieść o korzeniach, tożsamości i radości życia. Jeśli nie widzieliście jeszcze ʻOri Tahiti na żywo – przygotujcie się na prawdziwe olśnienie!