STOKOTA

 

Firma powstała w Belgii w 1963 roku i zaczęła  od produkcji podziemnych zbiorników na paliwo i olej opałowy, stąd skrót „STOKOTA” wywodzący się z holenderskiego słowa “STOOKOLIETANKS”.

Firma szybko się rozwijała dostarczając wysokiej jakości spawane zbiorniki magazynowe. W 1967 roku firma rozpoczęła produkcję cystern drogowych, rynek, na którym z biegiem lat Stokota szybko stała się wiodącym specjalistą w regionie Beneluksu.

Lata dziewięćdziesiąte charakteryzowały się dywersyfikacją w kierunku pojazdów ekologicznych (cystern ładowanych podciśnieniowo oraz dwufunkcyjnych pojazdów używanych do zbierania odpadów i czyszczenia przemysłowego). Większość produkcji była przeznaczona na eksport.

Rozwój Stokoty został dodatkowo wzmocniony przez akwizycję i tworzenie nowych oddziałów. W 1996 roku powstał pierwszy polski oddział w Kielcach. W 1998 przejęto firmę EKW, a Stokota rozszerzyła portfolio w zakresie budowy naczep specjalnych.

W 2001 roku polski oddział został rozbudowany o drugi zakład produkcyjny w Elblągu.

Firmie zawsze udawało się zintegrować różne zakłady produkcyjne z filozofią Stokota. Wysoka jakość produktów i obsługi posprzedażowej firmy zaowocowała:

-Mocna pozycja rynkowa w branży cystern zarówno na rynku wschodnio jak i zachodnioeuropejskim.

-Stały rozwój w budowie pojazdów wspomagających ekologię.

-Innowacyjna oferta produktowa z hydrauliczne sterowanymi i rozsuwanymi naczepami

W 2016 roku, dzięki wieloletniemu doświadczeniu w budowie cystern drogowych, powstał kolejny dział produkujący cysterny lotniskowe, w tym cysterny dla wojska. Obecnie dział Stokota Aviation Fueling Vehicles koncentruje się na pojazdach do tankowania samolotów, dystrybutorach hydrantowych, multifunkcyjnych pojazdach ze sprzętem do obsługi naziemnej, takimi jak wózki spustowe lub stopnie do tankowania.

W 2022 roku Stokota rozpoczęła badania R&D zmierzające do wprowadzenia na rynki europejskie pierwszych pojazdów do przewozu wodoru. Dział ten będziemy mocno rozwijać w najbliższych latach.

Dziś Stokota to ambitna firma o ugruntowanej pozycji rynkowej, której pojazdy są użytkowane w całej Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.  Pojazdy nasze widać na drogach publicznych, lotniskach i terenach przemysłowych.

Stokota w liczbach:

Zatrudnienie: 320 osób pracujących w 3 lokalizacjach, w tym 190 pracowników w Elblągu oraz 110 w Kielcach

Obrót roczny: 34,4 mil euro

Ilość produkowanych pojazdów tygodniowo w 2023: 10 cystern tygodniowo

Planowana ilość produkowanych cystern tygodniowo w 2024: 15 cystern tygodniowo

Plany inwestycyjne

W ciągu najbliższych 6 lat firma planuje zainwestować ok. 150 mil złotych. Główną inwestycją będzie wybudowanie ok 25 tyć m2 hal produkcyjnych w Elblągu na Modrzewinie. Mamy ambicje zbudować jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w Europie.

Inwestycja również będzie wiązała się ze wzrostem zatrudnienia w fabryce w Elblągu. Docelowa planujemy zwiększyć zatrudnienie o ok. 100 osób w zawodach: spawacz, monter, mechanik samochodowy, pneumatyk, elektryk samochodowy, lakiernik samochodowy, kierownika malarni, inżynierów budowy pojazdów i wiele innych.

 

Oferta firmy Stokota

Produkujemy cysterny drogowe, przyczepy oraz naczepy dla poniższych dywizji:

Paliwa & Gazy

Benzyna, Olej napędowy, LPG, AdBlue

W 2024 roku planujemy wprowadzenie na rynek pierwszej naczepy do przewozu wodoru

Odpady & Czyszczenie

Pojazdy asenizacyjne również z dopuszczeniem ADR

Cysterny lotniskowe

Jet A-1, AVGAS, Benzyna, Olej napędowy

 

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA STOKOTA