Misja firm Izby Polska Azja do Uzbekistanu 27-30 kwietnia

Misja firm Izby Polska Azja  do Uzbekistanu 27-30 kwietnia

 

W dniach 27-28 kwietnia w Taszkiencie odbyło się Forum Inwestycyjne. W Forum a pozniej 30 kwietnia także w roli Międzynarodowych Obserwatorów Referendum Konstytucyjnego członkowie i Partnerzy Izby prowadzili bardzo intensywne rozmowy z przedstawicielami Parlamentu, Rządu, władz regionalnych, stowarzyszeniami i organizacjami  biznesu rozmowy o intensyfikacji współpracy, Polakami Uzbekistanu pracującymi biznesie. . Ze strony  uzbeckiej szczególnie ważną prace w organizacji i świetnym przygotowaniu naszych spotkań i rozmów nie tylko Taszkiencie wykonał Ambasador Bahrom Babajew, pracownicy działu ekonomicznego Ambasady  i liderzy Uzbeckiej Izby Gospodarczej Ulugbek Abdullayew i Bobir Mansurov. Planujemy ze w czasie wizyty przedstawicieli Uzbeckiej Izby Gospodarczej podpiszemy umowę o stałej współpracy miedzy Izbami.

W efekcie wizyty poszerzyliśmy naszą wiedzę i będziemy mogli jeszcze skuteczniej rozwijać relacje Polska Uzbekistan. Spotkaliśmy tam bardzo wielu Przyjaciół.

W Polsce mamy szczególne powody do pamięci i wdzięczności dla Pańskiego Kraju i Narodu: pomoc Polakom w czasie 2 wojny światowej, pielęgnacja miejsc polskiej i uzbeckiej pamięci o tamtym trudnym czasie , przypominanie o dziedzictwie Anny German, przekazanie katolickiej, historycznej świątyni, pomoc dla polskich żołnierzy w czasie ich ewakuacji z Afganistanu. To łączy nasze Narody nie tylko dziś ale i w przyszłości.

Wszystko to tworzy nie tylko w dyplomacji i polityce, ekonomii i przedsiębiorczości szczególnie dobre i ciepłe relacje miedzy Polakami i Uzbekami a odważne działanie władz Uzbekistanu znacząco podniosły atrakcyjność i możliwości współpracy .

. Mięliśmy w czasie Forum Inwestycyjnego zaszczyt poznania  przygotowanego wielkiego, wszechstronnego  programu rozwoju i modernizacji Uzbekistanu. Wszyscy z wielkim podziwem i uznaniem widzimy w tym Programie także wielka szanse dla Polski , polskiego biznesu i organizacji zwiększenia współpracy i kooperacji korzystnej dla obu stron.

W czasie spotkan w Taszkiencie i Samarkandzie w imieniu Izby Przemysłowo-Handlowej  Polska Azja i naszych członków i Partnerów przedstawialiśmy naszą ocenę relacji Polska-Uzbekistan i wskazywaliśmy szczególnie ważne obszary współpracy i współdziałania.

Stale i konsekwentnie współpracujemy z Ambasadorem Uzbekistanu Polsce Panem Bahrum Babajewem i Jego współpracownikami. Systematycznie odbywają się liczne spotkania ludzi biznesu, kultury i nauki w Ambasadzie. Pan Ambasador bardzo często spotyka się z firmami , instytucjami i organizacjami nie tylko w Warszawie. Wspólnie szukamy najlepszych rozwiązań dla zwiększenia nie tylko wymiany handlowej. Bardzo dziękujemy za wielka aktywność Pana Ambasadora .

 Szczególnym przykładem skutecznego działania jest wzrost eksportu wyrobów bawełnianych poprzez Polskę do Unii Europejskiej. Dobrze przygotowane spotkania uzbeckich producentów z naszymi firmami , udział licznych delegacji uzbeckiego biznesu na Targach Odzieży i Tkanin w EXPO Ptak co roku znacząco podnoszą liczbę zawartych kontraktów. W efekcie tej pracy Polska stała się największym importerem uzbeckich wyrobów w Unii Europejskiej i i umacnia swoja rolę jako hub wejścia Was uzbeckich  firm na europejski rynek. Izba Polska Azja przygotowała i przedstawiła Izbie Gospodarczej Uzbekistanu koncepcję otwarcia salonu sprzedazowo-promocyjnego w GD Poland- największym w Unii Europejskiej azjatyckim Centrum tradycyjnego handlu z możliwością wykorzystanie świetnie się rozwijającego w Polsce  kanału dystrybucji e-commerce. Do tego Centrum codziennie dociera 10-15 tysięcy hurtowych zakupujących z 16 Krajów Europy Centralnej .

Dlaczego produkty z Uzbekistanu jeszcze nie sprzedają się tak  jak byśmy chcieli: bo często są nieznane na rynku europejskim i niedostępne. Wyroby z bawełny pokazują, ze jest duża przestrzeń do zwiększenia uzbeckiego eksportu na kolejne dziedziny Waszej gospodarki.

Polskie doświadczenia transformacji i modernizacji przedsiębiorczości i biznesu mogą być szczególnie ważne dla Uzbekistanu w obszarze wsi i rolnictwa, techniki rolniczej, przetwórstwa żywności , weterynarii, modernizacji energetyki i odnawialnych źródeł energii, IT , funkcjonowania e-commerce, obsługi firm. Nie chodzi o to aby powielać je w Azji Centralnej ale jak najlepiej wybrane przez władze Uzbekistanu i biznes  rozwiązania adaptować bez naszych, polskich  błędów.   Nie tylko w wymienionych obszarach Polacy chcą nie tylko sprzedawać ale tez kupować w Azji Centralnej  produkty, inwestować i tworzyć ciągi kooperacyjne.

Jako przykład takiego działania podawaliśmy  wyłonienie wraz z Ambasadorem Babajewem polskich firm gotowych na szeroka współprace w ważnych Uzbekistanu i ogłoszonych Programów dziedzinach. Liderzy  polskiego rynku techniki rolniczej  i techniki przetwórstwa żywności  w tym także członkowie Izby Polska Azja poszukują  Partnerów w Uzbekistanie. W czasie Forum Inwestycyjnego w Taszkiencie spotkaliśmy się z wiceministrem rolnictwa i kierownictwami kilku bardzo ciekawych dla polskich  potencjalnych Partnerów.  Firmy te nie tylko zamierzają  zbudować finalny montaż, zorganizować na bazie uzbeckiego Partnera Przedstawicielstwo handlowe i serwis techniczny  ale także zakupić wiele elementów i części   metalowych przygotowanych przez te firmy i przewieść je do finalnego montaży do zakładów w Polsce. Tak przedstawiana przez nas oferta tej części polskiego przemysłu wywołała bardzo duże zainteresowanie a przedstawiciele władz Uzbekistanu zadeklarowali zastosowanie maksymalnych ulg podatkowych wymienionych w przyjętych ostatnio ustawach.

Kolejny przykład polskiej oferty dla Uzbekistanu to decyzja członka Izby Polska Azja firmy Seneka Polska o wejściu na uzbecki rynek z produkcja pasz dla wielkoprzemysłowej hodowli ryb. Prezes firmy po wielu spotkaniach w Ambasadzie Uzbekistanu, webinarach i telekonferencjach przywiózł na świetnie przygotowane przez Ambasadora Babajewa spotkania szeroka ofertę nie tylko dostarczenia pasz dla ryb, nie tylko uruchomienia z uzbeckim Partnerem produkcji ale też z wielkim transferem techniki i technologii i współpracy Instytutów i Uniwersytetów Rolniczych.

Cieszymy się bardzo z faktu ze razem z nami byli Partnerzy Izby:

 -Rektor   Paweł Czarnecki z  Collegium Humanum | Szkoła Główna Menedżerska pierwszej polskiej  uczelni, która uruchomiła filię w Andiżanie a inauguracja pierwszej filii Collegium Humanum w Azji miała miejsce 27 października 2021

-Profesor Adam  Marszałek szczególnie ceniony w Azji za zbudowanie porozumienia w zakresie publikacji i promocji wydawnictw w których autorzy dyplomaci, politycy ekonomiści i ludzie nauki prezentują swoją najnowszą twórczość ważną dla globalnego porozumienia się i dyskusji.  Profesor Marszałek w wydanych publikacjach naukowych informował także o debacie Konstytucyjnej. W efekcie wizyty i spotkań w Taszkiencie podpisał porozumienie z Wydawnictwem Uzbekistan.

- Aldona Michalak Prezes Ligi Polskich Kobiet, która od lat w relacjach z Kazachstanem i Uzbekistanem prezentuje w rożnych formach dorobek Anny German tworząc unikalne działanie w kręgach nie tylko kultury ale także promocji Polski i jej biznesowej oferty.