17 stycznia 2025 r. w Warszawie odbędzie się Polsko-Wietnamskie Forum Biznesowe 2025

Rejestracja na stronach PAIH już się rozpoczęła a formularze zgłoszeniowe przyjmowane są do 13 stycznia 2025 r. pod linkiem: https://www.paih.gov.pl/events/polsko-wietnamskie-forum-biznesowe/

Izba Polska-Azja, w której aktywnie funkcjonuje Sekcja Wietnam z Przewodniczącym Khang Hoang informuje, że następnego dnia, tj. 18 stycznia 2025 r., w Wietnamskim Centrum Handlowym w Wólce Kosowskiej Delegacja Wietnamskiego Biznesu spotka się z Liderami Wietnamskiej Diaspory Biznesowej w Polsce, a Prezes Izby Polska-Azja Janusz Piechociński przedstawi stan realizacji Projektu Centrum Polska-Azja wykorzystującego potencjał polskiej Diaspory Wietnamskiego Biznesu.

Wietnam jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Azji Południowo-Wschodniej. Wietnam jest rynkiem o ogromnym potencjale. Kraj ten zamieszkuje ponad 100 mln ludzi, a siła nabywcza społeczeństwa stale rośnie. Ponadto dość dynamicznie rozwija się tam klasa średnia.

Wzrost realnego PKB w latach 1985-2021 wyniósł średnio 6,3%, natomiast wzrost PKB na mieszkańca 4,9%. W efekcie PKB per capita PPP zwiększył się ponad 5-krotnie w ciągu trzech dekad z 2,1 tys. USD w 1990 roku do 10,6 tys. USD w 2021 roku. Wzrost ten należy rozpatrywać w kategoriach ogromnego sukcesu. Wysoki i stabilny wzrost gospodarczy wyrwał bowiem blisko trzy czwarte populacji wietnamskiej z ubóstwa. Wskaźnik ubóstwa zmniejszył się z 76,1% w 1992 roku do 3,8% w 2020 roku. W sumie z biedy wyszło ok. 45 milionów ludzi.

W 2023 r. wietnamska gospodarka wzrosła o 5,05%, co w dobie globalnego spowolnienia zostało dobrze ocenione przez międzynarodowe instytucje finansowe, mimo iż kraj nie osiągnął zaplanowanych wcześniej przez rząd 6,5%. Wartość PKB w 2023 r. oszacowano na ok. 430 mld USD, zaś dochód przypadający na mieszkańca wyniósł 4 284 USD. Na wzrost wpływ miały m.in. stabilność makroekonomiczna, utrzymanie w ryzach inflacji, inwestycje publiczne, BIZ i wzrost sektora usług (który osiągnął poziom 6,82%, w porównaniu do 3,83% w sektorze rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa i 3,74% w przemyśle i budownictwie).
Od kilku lat inflacja w Wietnamie utrzymuje się na poziomie ok. 3-3,5%. W 2019 r. wyniosła 2,8%, w 2020 r. wzrosła do 3,2%, w 2021 r. spadła do 1,8% w 2022 r. osiągnęła 3,16%, w 2023 r. zaś – 3,25%. 

Na skutek dużej liczby kredytów zaciągniętych przez rząd oraz koniecznością ich spłaty ok. 2015 r. pojawiły się poważne problemy z płynnością budżetową. W konsekwencji, ustalona została graniczna wartość 65% PKB, poza którą rząd nie może się zadłużać. Mimo tych działań zadłużenie nadal oscyluje wokół tego poziomu. Utrzymujący się deficyt budżetowy oraz dług publiczny są głównymi problemami makroekonomicznym kraju.

Wietnam jest członkiem WTO (przystąpił w 2007 r.) Jest aktywnym członkiem ASEAN i w ramach tej organizacji liberalizowana jest stopniowo współpraca handlowa ASEAN z krajami trzecimi, głównie poprzez porozumienia o wolnym handlu z Chinami, Koreą Południową, Indiami, oraz Australią i Nową Zelandią, jak również partnerstwa ekonomicznego z Japonią.

Wietnam podpisał oddzielne FTA z Koreą Południową i Euroazjatycką Unią Gospodarczą (EEU – unia celna Rosji, Kazachstanu, Białorusi, Armenii i Kirgistanu). 1 sierpnia 2020 r. weszła w życie umowa o wolnym handlu między UE a Wietnamem (EVFTA). W wyniku EVFTA zniesiona zostaje większość ograniczeń celnych. Umowa zakłada ostateczna liberalizację ceł dla 99% obrotów handlowych pomiędzy UE i Wietnamem. Z wejściem umowy w życie Wietnam liberalizuje ponad 65% stawek importowych, pozostałe będą znoszone stopniowo w trakcie 10-letniego okresu przejściowego. W przypadku importu do Unii okres przejściowy obejmie kilka grup najbardziej wrażliwych towarów, np. wyroby włókiennicze, obuwie itp.

 Dzięki umowie następuje uproszczenie dostępu do rynku wietnamskiego dla eksporterów i inwestorów z krajów członkowskich UE, głównie poprzez zniesienie lub złagodzenie barier pozataryfowych i obniżenie lub likwidację ceł na wiele towarów. Zmiana taryf celnych dotyczy także importu do UE towarów pochodzących z Wietnamu. Wietnam stał się również sygnatariuszem Regionalnego Wszechstronnego Partnerstwa Gospodarczego (RCEP), które sygnowały również pozostałe kraje ASEAN oraz Chiny, Japonia, Korea, Australia i Nowa Zelandia. W grudniu 2024 Wietnam podpisał też umowę o wolnym handlu z UK (UKVFTA). 

Według Indeksu Wolności Gospodarczej Fundacji Heritage w 2024 r. Wietnam zajął 59. miejsce na 184 sklasyfikowane państwa.

W 2023 r. całkowity eksport towarów spadł o 4,4% i wyniósł 355,5 mld USD, import zaś odnotował spadek o 8,9% i wyniósł 327,5 mld USD. Głównymi towarami eksportowymi oraz importowymi pozostają telefony komórkowe i ich części, komputery, wyroby elektroniczne oraz części zamienne, maszyny i wyposażenie, tekstylia i odzież. W 2023 r. odnotowano jednocześnie rekordowy eksport artykułów rolno-spożywczych (wzrost o 17% r/r do wartości ponad 24 mld USD). Stany Zjednoczone pozostawały największym rynkiem eksportowym Wietnamu, z szacowanymi obrotami w 2023 r. w wysokości 96,8 mld USD, Chiny zaś największym rynkiem importowym, z obrotami szacowanymi na 111,6 mld USD. Szacuje się, że eksport Wietnamu do Chin wzrósł w 2023 r. o 6,4%, podczas gdy eksport na inne główne rynki odnotował spadki. 

Inwestycje zagraniczne

Według Ministerstwa Planowania i inwestycji Wietnamu w 2023 r. kraj przyciągnął BIZ o rekordowej wartości ponad 36 mld USD, co oznacza wzrost o 32,1% (największym inwestorem Singapur – ok. 6,9 mld USD, tj. 18,6% całości BIZ; na 2 miejscu znalazła się Japonia z ok. 6,57 mld USD, a na trzecim – Hong Kong z 4,68 mld USD).

Wietnam przyciąga inwestorów m.in. dobrymi prognozami gospodarczymi, tanią siłą roboczą oraz ulgami podatkowymi i celnymi przy produkcji na eksport. Główne przeszkody to nadal słaby stan infrastruktury, obciążenia administracyjne oraz zagrożenia korupcyjne.

Stosunki gospodarcze z Unią Europejską

W 2023 r. łączna wartość obrotów handlowych między UE a Wietnamem wyniosła 58,9 mld euro, co stanowi spadek o 5,5% w stosunku do roku 2022 (64,2 mld euro). Wietnam jest największym partnerem handlowym UE w zakresie towarów w ramach ASEAN. Największymi unijnymi eksporterami do Wietnamu są Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Włochy oraz Francja, a importerami Dania, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania i Francja. Najważniejszymi produktami eksportowymi Wietnamu była: elektronika, obuwie, tekstylia i odzież, komputery i części zamienne, kawa, owoce morza oraz produkty drewniane. W imporcie z UE do Wietnamu dominują maszyny przemysłowe i elektryczne, samoloty, pojazdy, produkty farmaceutyczne, produkty chemiczne, produkty mleczne i pasza dla zwierząt.

Według aktualnych danych GUS RP rok 2023 był pierwszym od lat, gdy polski deficyt w handlu z Wietnamem uległ zmniejszeniu (-2%). Ponadto w 2023 r. doszło do znaczącego wzrostu polskiego eksportu (o ok. 20%), po trudnym roku 2022.

Według wstępnych danych za pierwszy kwartał 2024 r. import z Wietnamu wart był ok. 1 282 mln USD, eksport z Polski zaś ok. 94 mln USD. W polskim eksporcie do Wietnamu przeważały zaś maszyny i urządzenia mechaniczne oraz sprzęty elektroniczne i ich części, produkty rolno-spożywcze (mięso z ryb, mięso wieprzowe i drobiowe oraz inne rodzaje, wyroby mleczarskie), różnego rodzaju pojazdy oraz wyroby przemysłu chemicznego (w tym farmaceutyki i kosmetyki).

Produkt krajowy brutto Wietnamu wzrósł o 7,40% w ujęciu rocznym w III kwartale 2024 roku, przyspieszając z zrewidowanego w górę wzrostu o 7,09% w II kwartale i osiągając największy wzrost od III kwartału 2022 roku.

Konsumpcja końcowa, która odpowiada za prawie 60% całkowitego wskaźnika wzrostu, utrzymała się na wysokim poziomie w III kwartale, wzrastając o 7,02%. Jednocześnie sprzedaż zagraniczna pozostała odporna, odnotowując 15,68% wzrost eksportu. Pod względem sektorów aktywność w usługach przyspieszyła (7,51% w porównaniu z 7,10% w II kwartale), tak jak przemysł i budownictwo (9,11% vs. 8,60%).

 W ciągu pierwszych trzech kwartałów roku 2024 gospodarka wzrosła o 6,82% w porównaniu z 6,42% w I półroczu. Rząd stawiał sobie za cel wzrost PKB na poziomie około 6,8 do 7,0% w  2024 roku.

Głównymi motorami wzrostu były ożywienie popytu eksportowego i silny napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Z kolei wydatki wietnamskich gospodarstw domowych pozostały słabe, ponieważ gospodarstwa domowe przyjęły ostrożną postawę i zacisnęły pasa. Mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (MMŚP), które koncentrują się na rynku krajowym, nadal pozostawały w tyle za ożywieniem gospodarczym firm zorientowanych na eksport.

Pomimo skutków tajfunu, perspektywy gospodarcze dla Wietnamu w najbliższym czasie nadal się poprawiają ze względu na silny popyt na zamówienia eksportowe i wzrost liczby przyjazdów turystów.

Bank Światowy przewiduje się, że gospodarka Wietnamu wzrośnie o 6,1 proc. w 2024 r. i o 6,5 proc. zarówno w 2025, jak i 2026 r.

Prognozy są wyższe niż szacowano w kwietniu, przy czym wzrost przypisuje się odbiciu w produkcji, eksporcie, turystyce i inwestycjach. Pokazuje to, że Wietnam może osiągnąć większy wzrost w 2025 r. niż inne gospodarki wschodzące, takie jak Tajlandia, Kambodża, Malezja, Indonezja i Filipiny.

Wietnam, podobnie jak inne kraje Azji Południowo-Wschodniej, w dużym stopniu opiera się na bezpośrednich inwestycjach zagranicznych. W latach 2021-2023 napływ BIZ do Wietnamu, Tajlandii, Indonezji, Malezji, Singapuru i Filipin wynosił średnio około 236 miliardów dolarów rocznie, zgodnie z raportem inwestycyjnym ASEAN 2024.Podczas gdy zachodni inwestorzy próbują zdywersyfikować swoją działalność z dala od Chin w obliczu napięć geopolitycznych między Waszyngtonem a Pekinem, kraje Azji Południowo-Wschodniej stają się głównym wyborem dla inwestycji zagranicznych z USA, Japonii i UE.

Wietnam ma niskie koszty pracy oraz młodą i dużą siłę roboczą, przy czym 58% populacji liczącej prawie 100 milionów osób ma mniej niż 35 lat, co czyni ten kraj atrakcyjnym miejscem do inwestowania.

Wietnam zajmuje pierwsze miejsce na liście 10 krajów o najszybciej poprawiających się środowiskach biznesowych. Economist Intelligence Unit (EIU) w Wielkiej Brytanii umieścił Wietnam na szczycie listy krajów o najszybciej poprawiającym się otoczeniu biznesowym w ciągu ostatnich 20 lat, co jeszcze bardziej potwierdza jego pozycję jako atrakcyjnego miejsca dla międzynarodowych inwestorów.

Według EIU ten niezwykły postęp jest zasługą Wietnamu: wdrożenia polityki wolnego handlu, zmniejszenia kosztów operacyjnych dla zagranicznych firm oraz dokonania znacznych inwestycji w kapitał ludzki i fizyczny; Czerpanie ogromnych korzyści z polityki Chin +1; Wzmocnienie relacji z krajami zachodnimi, pozytywnie wpływające na więzi gospodarcze z ważnymi rynkami eksportowymi, takimi jak Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

EIU prognozuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat środowisko gospodarcze Wietnamu prawdopodobnie poprawi się bardziej niż w przypadku konkurentów, takich jak Indonezja i Tajlandia, dzięki umowom o wolnym handlu, niskim płacom i znaczącym możliwościom rynkowym.