We wtorek 14 maja br. w Sali Kolumnowej Uniwersytetu Warszawskiego, odbyło się uroczyste otwarcie festiwalu pn. „Miesiące Koreańskiego Dziedzictwa UNESCO”, rozpoczęte wydarzeniem pt. „Popołudnie z koreańsko-polskim dziedzictwem UNESCO”.
Celebracja Miesięcy Kultury Koreańskiej ma na celu przybliżenie polskiej publiczności piękna i głębi kultury kraju poprzez serię wydarzeń, spotkań i prezentacji w maju i w czerwcu.
W wydarzeniu wziął udział m.in. Jego Ekscelencja Ambasador Republiki Korei, Pan Hoonmin Lim, który wyraził radość z okazji 35. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Koreą Południową.
Ambasador podkreślił, że mimo geograficznej odległości i kulturowych różnic, oba kraje zbudowały silne więzi oparte na współpracy ekonomicznej i kulturalnej. Ambasador zaznaczył, że wzajemne wsparcie w promocji kultury, obronności oraz rozwoju infrastruktury przyczyniło się do znaczącego postępu w relacjach między Polską a Koreą. Wspólne wartości i pokonywanie historycznych trudności umacniają, zdaniem Jego Ekscelencji, zaufanie i współpracę między naszymi krajami.
Swoją prezentację wygłosił także dyrektor Centrum Kultury Korei, Pan Dangkweon Lee, który omówił strategię rządu koreańskiego dotyczące promocji i rozwoju globalnej widoczności kultury Korei Południowej. Zwrócił uwagę na obecność 35 ośrodków kultury koreańskiej na całym świecie, w tym 11 w Europie.
Podkreślił również istotną pozycję Korei Południowej na listach światowego dziedzictwa UNESCO, obejmując 28 elementów na Liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO, 16 obiektów na Liście Światowego Dziedzictwa oraz 4 mandaty w Komitecie Światowego Dziedzictwa.
Podczas wydarzenia przemówienia i prezentacje wygłosili także, prof. Marzanna Popławska, specjalistka w dziedzinie antropologii muzyki, Agata Kurdziel, Dyrektor Departamentu Strategii i Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzata Karpińska, Dziekan Wydziału Kultury i Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, Dr Katarzyna Zalasińska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz dr Anna Krochmal z Polskich Archiwów Państwowych.
Wydarzenie zakończył pokaz tradycyjnego polskiego tańca Polonez oraz pokaz tradycyjnego koreańskiego Pansori.
Więcej o festiwalu: https://pl.korean-culture.org/pl/359/board/145/read/129526